Deadwood (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deadwood
TürWestern
Yaratıcı yönetmen(ler)David Milch
BaşrolTimothy Olyphant
Ian McShane
Molly Parker
John Hawkes
Jim Beaver
Brad Dourif
Paula Malcomson
William Sanderson
Kim Dickens
Robin Weigert
Dayton Callie
W. Earl Brown
Powers Boothe
Keith Carradine
ÜlkeABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı36
Yapım
Gösterim süresi55 dakika
Yayın bilgileri
KanalHBO
Yayın tarihi21 Mart 2004 - 27 Ağustos 2006
Durumuİptal edildi

Deadwood, ABD yapımı Western tarzı televizyon dizisidir. David Milch[1] tarafından yazılan dizi 21 Mart 2004 ile 27 Ağustos 2006 tarihleri arasında 12 bölümden oluşan 3 sezon olarak HBO televizyon kanalında gösterilmiştir.

Dizi 1870’li yıllarda Güney Dakota bölgesindeki Deadwood adlı madenci kasabasında geçer. Bölge yerlilerle yapılan antlaşma kapsamında ABD sınırları dışında yer alsa da bulunan zengin altın madenleri sebebiyle ilhak edilecektir. Dizide küçük bir madenci kampı olarak kurulan yerleşim yerinin giderek büyüyerek küçük bir kent haline gelmesi işlenir. Bu sırada özellikle batı kapitalizminin gelişimi eleştirel bir yöntemle incelenir. Dizide tarihsel kişiliklerden de yararlanılmıştır. Bu kapsamda Seth Bullock, Al Swearengen, Wild Bill Hickok, Sol Star, Calamity Jane, Wyatt Earp, E. B. Farnum, Charlie Utter ve George Hearst karakterleri tarihsel gerçekliklerden kimi yerlerde ayrılarak dizide işlenir.

Dizi özellikle senaryo alanında ve başrolü paylaşan Ian McShane'in başarılı oyunculuğuyla olumlu eleştiriler alacak, sekiz Emmy Ödülü ile bir Altın Küre ödülüne layık görülecektir.[2] Üç sezonun ardından çekimleri durdurulan dizinin sonlandırılması için iki televizyon filmine ihtiyaç duyulduğu açıklansa da 2008 yılında HBO’dan yapılan açıklamada bu ihtimalin artık iyice azaldığı belirtilmiştir.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

1876 yılında Seth bullock Montana’daki şeriflik görevini bırakarak Deadwood madenci kampında hırdavat satmak için ortağı Sol Star ile yola koyulur. Vahşi Batının ünlü silahşoru Wild Bill Hickok da beraberinde Charlie Utter ve Calamity Jane ile beraber aynı yere doğru gitmektedir.

Kamptaki Gem adlı salonun sahibi Al Swearengen aynı zamanda bir genelev işletmektedir. New York’dan gelen Brom Garret karısı Alma ile The Grand Central Otelinde kalmaktadır. Swearengen ve otelin işletmecisi E. B. Farnum Brom’u kandırarak altın olmayan bir madeni ona satarlar. Bu sırada kampa gelen Cy Tolliver ve ekibi Gem Salonunun tam karşısına ona rakip daha lüks bir salon olan The Bella Union Salonunu açarlar.

Brom Garret satın aldığı altın madeninin değersiz olduğunu anlayınca Swearengen’dan parasını geri ister. Swearengen emrindeki adamlarından Dan’e Garret’i öldürmesini ve kaza süsü vermesini ister. Dan Garret’i uçurumdan aşağıya atar ancak daha sonra madenin değerli olduğu anlaşılır. Dul kalan Alma, kamptaki Wild Bill Hickok’a giderek altın madeniyle ilgili kendisine danışmanlık yapmasını ister. Hickok, Bullock’dan yardım ister, o da kabul eder. Alma, öneri üzerine madenin işletilmesi için deneyimli ve güvenilir altın arayıcısı Whitney Ellsworth’u işe alır. Ayrıca ailesinin yolda öldürülmesi üzerine yetim kalan Sofia adlı kızı evlat edinir.

Kampta bir poker oyunu sırasında Wild Bill Hickok, Jack McCall tarafından sırtından vurularak öldürülür. Kamp henüz ABD toprakları içinde olmadığından dolayı herhangi bir yasal kurum yoktur. Kampta kendiliğinden kurulan mahkeme, kendi başına karar alıyor görünmemek için katili salıverir. Olayı onaylamayan Bullock ve Charlie Utter katili bulup Yankton’da mahkemeye çıkması için yetkililere teslim ederler.

Kampa gelip giden artınca çiçek hastalığı salgını görülür. Acilen aşı tedarik edilmeye çalışılırken Calamity Jane doktora hastaların bakımında yardımcı olur. Bu sırada altın bulunan Deadwood bölgesinin ABD topraklarına ilhak edilmesi için temaslar sürmektedir.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Swearengen Bullock’un şeriflik yapamadığını söyleyip ilgisinin sürekli Alma Garret üzerinde olduğunu ima edince ikili çok şiddetli bir kavgaya tutuşur. Swearengen Bullock’u tam öldürmek üzereyken Bullock’un ailesi posta arabasıyla gelir. Eşi ve oğlu kampa gelen Bullock, Alma’ya giderek ya kamptan beraber ayrılmalarını ya da ilişkilerini bitirmelerini önerir. Alma ilişkilerini bitirmenin daha iyi olacağını belirtir. Garret hamile kaldığını öğrenip durumu Trixie’ye anlatır. O da Elsworth’a alma’nın onurunu kurtarmak için evlilik teklif etmesini söyler. Alma teklifi kabul edecektir.

Bullock ile yaptıkları şiddetli kavganın ardından Swearengen ofisinde kapısı kilitliyken birden fenalaşır. Çalışanları ondan çok korktukların için birkaç gün boyunca kimse odaya girmeye cesaret edemez. Sonunda kapı kırılır ve sorunun böbrek taşları olduğu anlaşılır. Çok acılı bir süreçte idrar yolları açılan Swearengen bu arada kısmî felç geçirir.

Joanie Stubbs şehre gelen eski arkadaşlarıyla beraber The Chez Amis adlı yeni genelevi açar. Ünlü altın amdencisi George Hearst adına kampa gelen jeolog Francis Wolcott genelevin daimi müşterilerinden birisi haline gelir. Wolcott fahişelere düşkünlüğü ve dengesiz kişiliği nedeniyle genelevdeki bazı fahişeleri öldürür. Olayı örtbas eden Cy Tolliver, Wolcott üzerinde hakimiyet kurmak ister. Bu sırada diğer fahişelerin de öldürüleceğinden korkan Stubbs onları kamptan gizlice gönderir.

Alma, evlat edindiği Sofia’nın eğitmeni Bayan Isringhausen’ı kovar. Swearengen ile görüşmek için Silas Adams’ı kullanan Isringhausen’in Pinkerton üyesi olduğu ortaya çıkar. Ölen Brom Garret’in ailesi tarafından tutulan ajan Alma’ya karşı delil toplamaktadır.

Deadwood’u Dakota’ya ilhak etmek isteyen yetkili Swearengen ve Tolliver’ı ikna etmeye çalışır. Bu sırada Alma, Sol star’ın da yardımıyla kampta bir banka açar. Bullock’un oğlu William, kampta meydana gelen bir kaza sonucu ölünce cenaze töreni düzenlenir.

Ünlü altın işletmecisi George Hearst bizzat kampa gelir. Temsilcisi Wolcott’un yaptıklarını öğrenince onu derhal işten kovar. The Grand Central Otelini satın alır. Swearengen Hearst ile temas eder ve kampa yeni gelen Çinlilerden kurtulmak için Wu adına pazarlık yapar. Onay alan ikili rakip Çinli önderleri öldürür. Bu sırada kampın ABD topraklarına lihak edilmesi artık yasal hale gelir. Alma ve Elsworth’ün düğünü sırasında Andy Cramed Tolliver’i bıçaklar.

3. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Hearst kampa hakim olmaya başlar. Önce madenlerinde çalışan ve sendikalaşmaya çalışan Cornwall göçmeni işçi önderlerini öldürtür. Daha sonra Alma’nın elindeki madenleri almak için Swearengen’i tehdit ederek bir parmağını keser. Elsworth’ün karşı çıkmasına rağmen Hearst ile görüşmeye giden Alma ona madenin sadece bir kısmını satmak istediğini söyleyince Hearst küplere biner.

Tolliver bıçaklandıktan sonra iyileşirken kampa gezici tiyatro sahibi oyuncu Jack Langrishe ve ekibi gelir. Swearengen’in eski dostu olan sanatçı Stubbs’ın eski genelevi olan binayı devralır, bunun karşılığında kamptaki çocuklar için yeni bir okul binası yapmaı kabul eder. Hamileliği kötü giden Alma, doktorun tavsiyesi üzerine çocuğu aldırır.

Kampta yine bir madenci öldürülünce zaten çok kızgın olan şerif Bullock sudan bir bahaneyle Hearst’i aşağılayıcı bir şekilde tutuklar ve nezarete atar. Tüm servetine ve gücüne rağmen çok kötü duruma düşen Hearst intikam almak için Pinkertonları kampa çağıran bir telgraf çeker. Telgrafçi Blazanoff telgrafı Swearengen’e gösterir. Durumdan haberleri olan kampın ileri gelenleri ne yapacaklarına karar veremezler. Ölen madencilerin anısına bir yazı kaleme alan Bullock’un yazdıkları gazetede basılır. Hearst yazıyı bastığı için Merrick’i dövdürür.

Alma sokakta yürürken kurşunlar havada uçuşur. Olayda yaralanmayan alma Hearst tarafından üstü kapalı şekilde tehdit edilmektedir. Hearst mesajının alındığını zannederek ikinci adamını anlaşmak için Swearengen’e gönderir. Swearengen adamı öldürür. Bunun üzerine Elsworth Hearst’ün adamları tarafından öldürülür. Kampta daha fazla kan akmaması için Alma madenin tüm haklarını Hearst’e satmaya karar verir.

Yeni yapılan şerif seçimlerinde aday olan Bullock seçimlere hile karıştırıldığını görür. Hearst’ün talimatıyla bölgede bulunan bir askerî birlik oy kullanmak için gelmiş ve tüm oy Hearst’ün istediği adaya gitmiştir. Kamptan ayrılan Hearst büyük bir altın madenini ve kasabayı ele geçirmiş olmanın rahatlığı içindedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ellsworth rolündeki Jim Beaver
Oyuncu Rolü Esinlenilen tarihi kişi Mesleği
Timothy Olyphant Seth Bullock Seth Bullock Şerif, Star & Bullock Hırdavatın ortağı
Ian McShane Al Swearengen Al Swearengen Gem Salonunun sahibi
Molly Parker Alma Garret Yok Altın arayıcısının dul eşi, sonradan Whitney Ellsworth ile evlenir
Jim Beaver Whitney Ellsworth Yok Altın arayıcısı, sonradan Alma Garret'in eşi
Powers Boothe Cy Tolliver Tom Miller The Bella Union Salonunun sahibi
John Hawkes Sol Star Sol Star Star & Bullock Hırdavatın ortağı
Paula Malcomson Trixie Yok Gem Salondaki fahişelerden
William Sanderson E. B. Farnum E. B. Farnum The Grand Central Otel işletmecisi, sonradan belediye başkanı
Kim Dickens Joanie Stubbs Yok The Bella Union Salonu sahibi, sonradan The Chez Amis adlı genelev işletmecisi
Robin Weigert Calamity Jane Calamity Jane Wild Bill Hickok'un takipçisi, maceracı kadın kovboy
Dayton Callie Charlie Utter Charlie Utter Wild Bill Hickok'un arkadaşı, sonradan şerif yardımcısı ve posta işletmecisi
Brad Dourif Doc Cochran Lyman F. Babcock Kampın doktoru
Anna Gunn Martha Bullock Martha Bullock Seth'in eşi, okul öğretmeni
Jeffrey Jones A. W. Merrick A. W. Merrick Kampta basılan The Deadwood Pioneer adlı gazetenin yazı işleri müdürü
Pavel Lychnikoff Blazanov Yok Telgraf operatörü
Titus Welliver Silas Adams Yok Swearengen'in adamı
Larry Cedar Leon Yok Cy Tolliver'ın adamı
Keith Carradine Wild Bill Hickok Wild Bill Hickok Vahşi Batının ünlü silahşoru
Geri Jewell Jewel Yok Gem Salonundaki engelli temizlikçi
Keone Young Mr. Wu Tong örgütü Kamptaki Çinlilerin lideri, domuz çiftliği ve hamam işletmecisi
Bree Seanna Wall Sofia Metz Yok Ailesinin öldürülmesinden sonra Alma Garret tarafından evlat edinilen kız
Garret Dillahunt Jack McCall Jack McCall Kampta Wild Bill Hickok'ı öldüren kişi
Richard Gant Hostetler Yok Okuma yazma bilen siyahi nalbant
Josh Eriksson William Bullock Douglas Kislingbury Seth Bullock'un ağabeyi Robert'ın oğlu
Franklyn Ajaye Samuel Fields Samuel Fields At hırsızı
Ray McKinnon Rahip Smith Henry Weston Smith Kampın rahibi
Ralph Richeson Pete Richardson Yok The Grand Central Otelinde temizlikçi
Gerald McRaney George Hearst George Hearst Kaliforniyalı iş adamı ve madenci
Gale Harold Wyatt Earp Wyatt Earp Dodge City, Kansaslı eski şerif, ağaç işletmecisi
Brian Cox Jack Langrishe Jack Langrishe Tiyatro sahibi
Cleo King Aunt Lou Lucretia Marchbanks George Hearst'ün özel ahçısı
Omar Gooding Odell Yok Lou'nun oğlu
Austin Nichols Morgan Earp Morgan Earp Wyatt Earp'ün kardeşi

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin ele aldığı dönemde (1876 yılı) Deadwood

Çok sayıda ödüle aday olan dizi üç yıl boyunca yayınlanmıştır.

Dizi özellikle bir dönem yedi kirli kelime olarak tanımlanan ve yasaklanan küfürlerin çok sık kullanılmasıyla dikkat çekmiştir. Dönemin kültürüne dair bir gerçekçiliğin günümüz izleyicisini sarsmak adına sağlanması için bu yol tercih edilmiştir.

Dizide kapitalizm, dönemsel öncülerinden George Hearst'ün kişisel özellikleri üzerinden eleştirilmiştir. Sendikalara karşı patronların safında yer alan Pinkerton örgütü, Çinli göçmen işçilerin dramı, fahişelerin hayatı ve zencilerin yaşadığı aşağılanmalar dizide işlenen konulardandır. Bölgede altın bulunmasından ötürü yeni yerleşime açılan toprakların aslında Kızılderililere ait olmasına rağmen ilhak edilmesi, zenginlerin siyasete müdahale etmesi ve ordu - yargı gibi kurumların duruma uyum sağlaması gibi meseleler de kuruluş dönemi ABD'deki demokrasinin eleştirisi olarak değerlendirilebilir.[a]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bakınız Manifest Destiny ideolojisi

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Deadwood senaryosuyla ilgili haber 12 Şubat 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Aralık 2010 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Filmin aldığı tüm ödüller 8 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Aralık 2010 tarihinde erişilmiştir
  3. ^ 11 Temmuz 2008 tarihli haber 27 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 25 Aralık 2010 tarihinde erişilmiştir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]