Aksiyon filmi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aksiyon filmi, bir veya daha fazla kahramanın ön plânda olduğu, genellikle ayrıntılı dövüş sahneleri, şiddet ve çılgın kovalamaca sahneleri içeren bir film türü. Bu tarz filmlerde genellikle eylemler hep kahraman için zaferle sona ermektedir. Aksiyon filmlerinde genellikle, yaşamını tehdit eden durumlar karşısında becerikli, kötü bir adam veya ajan gibi karakterler tercih edilmektedir.[1][2][3]

Günümüzde filmlerde, gerçekçi sahneler elde etmek için bilgisayar teknolojisinden yararlanılmaktadır. Bunun yanında kimi filmlerde tehlikeli sahnelerin çekiminde oyuncu yerine dublör de kullanılmaktadır.

Aksiyon film türü, gerilim ve macera film türleri ile ilişkilidir ve aynı zamanda casusluk ile istihbarat unsurları içerebilmektedir.[4]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marin, Rick (May 9, 1993). "FILM; Battle of the Action Heroes". The New York Times. Erişim tarihi: 2011-01-30. 
  2. ^ Maslin, Janet (December 2, 1984). "FILM VIEW; SHORT ON TALK, BIG AT THE BOX OFFICE". The New York Times. Erişim tarihi: 2011-01-02. 
  3. ^ "A New Generation Of Macho Men". Sun Sentinel. Erişim tarihi: 2010-12-01. 
  4. ^ Rainer, Peter (June 27, 1993). "FILM COMMENT : Endangered Species : The American action-fantasy epic is in danger of becoming terminally musclebound and knuckle-headed". The Los Angeles Times. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]