Kaliforniya Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaliforniya Üniversitesi
University of California
Üniversitenin logosu
LatinceUniversitas Californiensis
Slogan Fiat lux (Latince)
Kuruluş 1868
Tür Devlet Üniversitesi
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Başkan Michael V. Drake
Konum Oakland, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Yerleşke 10 adet kampüsü vardır.
Okul renkleri Mavi ve Altın sarısı
Web sitesi universityofcalifornia.edu

Kaliforniya Üniversitesi (İngilizce: University of California (kısaca UC) Kaliforniya'da Kaliforniya Üniversitesi sistemi içinde yer alan, arazisi devlet tarafından bağışlanmış bir araştırma ve devlet üniversitesidir. Üniversite sistemi içinde Berkeley, Davis, Irvine, Los Angeles, Merced, Riverside, San Diego, San Francisco, Santa Barbara, ve Santa Cruz kampüsleri ile çok sayıda araştırma merkezleri ve yurt dışı akademik merkezleri bulunmaktadır. [1] Sistem eyaletin arazi bağışlı üniversitesidir.[2] Pek çok yayın UC kampüslerinin çoğunu genellikle dünyanın en iyi üniversiteleri arasında sıralar. Kampüslerin altısı, Berkeley, Davis, Irvine, Los Angeles, Santa Barbara ve San Diego devlet okulları arasındaki sarmaşık ligi okulları olarak kabul edilir ve böylece Kaliforniya eyaleti ülke genelinde en çok bu unvana sahip okula ev sahipliği yapan eyalet olur.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The parts of UC". University of California (İngilizce). 15 Ocak 2020. 9 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2020. 
  2. ^ "Land-Grant Colleges and Universities". United States Department of Agriculture National Institute of Food and Agriculture. 2020. 10 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2021. 
  3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; :11 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  4. ^ Staffaroni, Laura. "Should You Go to a Public Ivy? 5 Factors to Consider". blog.prepscholar.com. 15 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2022.