Lessons

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Lessons
Bölüm No 7. sezon, 1. bölüm
Yazar Douglas Petrie
Yönetmen Bill L. Norton
Çekim Tarihi 24 Eylül 2002
Önceki Bölüm Grave
Sonraki Bölüm Beneath You

Lessons , Buffy the Vampire Slayer'ın 7. sezonunun ilk bölümüdür.

Genişletilmiş Anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm İstanbul'da aynı giyimli iki kişinin, bir kadını hançerlemesiyle başlar. Bu sırada Buffy devriyede Dawn'ı eğitmektedir. Bir vampiri Dawn'ın üzerine salar, Dawn kalbi ıskalasa da oldukça başarılıdır. Bütün bunlar yaşanırken Sunnydale Lisesi’nin yeniden açılışı gerçekleşir ve bu yeni okul Buffy için eski günleri aratmayacaktır.

İngiltere'de Giles, Willow'u Cadılar Konseyi'nde tedavi ettirmektedir. Sunnydale Lisesi yeniden yapılır ve açılır. Buffy ve Xander okulun ilk günü Dawn'ı okula götürür.Sunnydale Lisesi'nin yeni müdürü Müdür Wood'dur. Buffy onunla tanışır, Wood ise ona adını daha önce duyduğunu söyler. Buffy bundan şüphelenir ve okulu gezmeye başlar. Buffy korkmaktadır çünkü fakülte ve bazı öğrenciler kendilerini korumakta başarısız olduğuna inandıkları için Buffy’ye karşı cephe alır. Bu sırada Anya ve Halfrek bir kafede oturmuş, muhabbet ediyorlardır. Halfrek, Anya'ya eskilerden bile daha eski bir şeyin yükseldiğini ve onun tek arkadaşının kendisi olduğunu söyler.

Buffy, Xander'a lavaboda gördüğü zombi-hayaletleri anlatır. Bu sırada Dawn'ın sıra arkadaşı ondan kalemini ister ve bir anda zombiye dönüşüp kalemi Dawn'ın gözüne batırır. Dawn çığlıklar içinde kendini yere atar. Bütün sınıf Dawn'a bakar ama ortada çığlık atılması gereken bir şey yoktur. Dawn gördüğünün hayalet olduğunu anlar ve lavaboya gitmek için izin ister. Lavaboda bir kız Dawn'a ağlayarak, 'Burada başkaları var.' der. Dawn ona yardım eder ve oradan çıkmaya çalışırlar ama zombi-hayaletler geri gelir. Onlar çıkmaya çalışırken tabandan birkaç el onları bileklerinden yakalayıp aşağıya çekerler. Bu sırada yeni müdür Buffy'ye hakkında fazla şey bildiğini söyler.

Willow ve Giles konuşurlarken, Willow birden bayılır, Giles'ın yardımıyla kendine gelir. Willow ona birden toprağı hissettiğini ama her şeyin iyi ve saf olmadığını, simsiyah, dişli bir şeyler gördüğünü söyler. Giles bunun Cehennem Ağzı olduğunu anlar. Willow ise ona Cehennem Ağzı'nın açılacağını ve hepsini yutacağını söyler. Dawn ve Kit düştükleri yerde uyanırlar. Orada bir genç daha vardır ve üç ölü görürler. Dawn hemen Buffy ve Xander'ın ona aldığı telefonla Buffy'yi arar ve durumu anlatır. Buffy hemen oldukları yere iner. Dawn ve Buffy, Dawn’ın birkaç yeni arkadaşıyla beraber kötülüğe karşı savaşmak için kolları sıvar. Xander tılsımı yok ederek onları kurtarır. Buffy onları derse götürdüğünde Müdür Wood Buffy'ye haftada birkaç gün gelip öğrencilere danışmanlık yapmasını ister. Buffy işi kabul eder. Öte yandan Spike ise yeni okulun bodrumunda kendine teselli aramaktadır. O kendi kendine söylenirken dizinin gelmiş geçmiş bütün kötülerinin kılığına giren bir iblis onunla konuşmaktadır. Bölüm de burada biter.

Yapım ve Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

Cast[değiştir | kaynağı değiştir]