İçeriğe atla

Storyteller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Storyteller"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.7. sezon
16. bölüm
YönetmenMarita Grabiak
Senarist
 • Jane Espenson
Prodüksiyon no.7ABB16
Yayın tarihi25 Şubat 2003 (2003-02-25)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Adam Busch, İlk/Warren Mears rolünde
 • Danny Strong, Jonathan Levinson rolünde
 • Tom Lenk, Andrew Wells rolünde
 • Iyari Limon, Kennedy rolünde
 • Sarah Hagan, Amanda rolünde
 • Indigo, Rona rolünde
 • D. B. Woodside, Müdür Robin Wood rolünde
 • Alan Loayza, Stresli oğlan rolünde
 • Corin Amber Norton, Ağlayan kız rolünde
 • Sujata Day, Utangaç kız rolünde
 • T.W. Leshner, Vahşi genç rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Get It Done"
Sonraki →
"Salvage"
Buffy the Vampire Slayer (7. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Storyteller" (ya da Türkçe adıyla Hikâye Anlatıcısı), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin yedinci sezonunun on altıncı bölümü.

Genişletilmiş anlatım

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, Andrew'un elinde bir kitapla yanan şöminenin önünde "Merhaba sevgili seyircilerim!" demesiyle başlar. Bir süre kitaplar hakkında konuşur ve bizi "Vampirlerin Avcısı Buffy" hikâyesine katılmaya davet eder. Andrew bunun ardından anlatmaya başlar. Buffy yine devriyededir. Bir vampiri tatar okuyla öldürür ama arkasından gelen ikinci vampiri görmemiştir. İkinci vampirle dövüşürken vampir onu bir mezar taşına atarak etkisiz hale getirir. Bu sırada Andrew gerçeğe döner ve içeri Anya girer. Andrew banyoda anlattığı hikâyeleri kameraya alırken görülür. Anya, Andrew'a kendini kameraya çekmesinin anlamsız olduğunu çünkü gelecek olan şeyin gerçek kıyamet olduğunu söyler. Andrew ise bugün onunla da röportaj yapacağını, böyle düşünmesinin yazık olduğunu söyleyerek Anya'nın fikirlerini değiştirir. Andrew yaptığı çizimlerle Sunnydale'in tanıtımını kameraya almaktadır. O sabah Andrew potansiyelleri ve Scooby Gang'i sabah kahvaltısı yaparken kameraya alır. Buffy Andrew'un yaptığının saçmalık olduğunu ve birinin ona hak vermesini söyler. Oysa herkes bu kasetlerin gelecek nesiller için faydalı olabileceği görüşündedir.

Buffy potansiyellere ve Scooby'lere şamanın ona gösterdiği sahneyi anlatırken, Andrew kamerayı kendisine doğrultur ve kendisi hakkında bilgi vermeye başlar. Hayalinde Warren ve Jonathan onun için çalışıyordur ve durmadan onu övüyorlardır. Gerçeğe dönüp Buffy'nin konuşmasının bittiğini görür. Bu sırada Kennedy, Willow'un koluna girer. Andrew Willow hakkında bilgi vermeye başlar ve Dark Willow'la tanıştığı zamanı hayal eder. Hayalinde Dark Willow'dan daha güçlüdür ve yaptığı bütün büyüleri saptırır. Tekrar gerçeğe dönen Andrew kahvaltı yapmak için mutfağa gider.

Buffy her gün olduğu gibi okula gelir. Girer girmez bir kavgayı ayırır ve öğrencileri sınıflarına yollar. Dolapların önünde duran bir kız görünmez olmaya başlamıştır, Buffy ona bir tokat atar ve onu bundan kurtarır. Tam bu sırada bir öğrenci tuvaletten ağlayarak çıkar ve aynanın konuştuğunu söyler. Buffy hemen Robin'in yanına gider ve kötü şeyler olduğunu söyler. Robin bunun farkındadır çünkü yaralanmıştır. Buffy ve Robin hemen araştırmaya başlarlar. Andrew bu sırada Anya ve Xander'la röportaj yapmaktadır. Röportaj Xander ve Anya'nın hala birbirlerini sevip sevmedikleri konusuna kadar gelir. Bu sırada Buffy ve Robin mührün yanına giderler. Robin mührü yakından incelemek için mühre yaklaşır ve "İlk" onu birkaç saniyeliğine ele geçirir.

Andrew, Xander ve Anya'nın birbirlerini sevdiklerini itiraf ettikleri videoyu defalarca izlemektedir. Buffy ve Robin içeri girer ve Andrew'un yardım etme zamanının geldiğini söylerler. Bu sırada bir grup öğrenci mührün yanına gelir ve bir çeşit ayin yaparlar. Scoobyler bir tılsım hazırlarlar ve Andrew'un bu tılsıma bakarak mühürle ilgili her şeyi hatırlamasını sağlamaya çalışırlar. Andrew'ın anlattıklarına göre, Jonathan'ı öldürdüğü bıçakta bir şeyler yazdığını anlayan Willow, Kennedy'den bıçağı getirmesini ister. Willow haklı çıkar, bıçağın üstünde ise ' Döktüğüm bu kanı en eski kötüye adıyorum. ' yazılıdır. Yazı Tawarick dilindedir ve Andrew dili biliyordur. Willow biraz araştırma yapar ve Andrew'un Tawarick dili bildği için mühürle konuşabileceğini söyler. Spike, Buffy, Robin ve Andrew birlikte Sunnydale Lisesi'ne giderler. Gittiklerinde gördükleri manzara şaşırtıcı değildir. Okulda ayaklanma vardır. Öğrenciler okulu tam anlamıyla yakıp yıkıyorlardır. Buffy, Andrew'u alıp mührün yanına iner, Spike'ı ve Robin'i ise onları korumaları için yukarıda bırakmıştır. Andrew ve Buffy içeriye girdiklerinde ayin yapan öğrencilerin keşişler gibi gözlerinin olmadığını görürler.

Tüm bunlar olurken Anya ve Xander, ilişkilerinin tamamen bittiğine karar vermişlerdir. Spike ve Robin yukarıda öğrencilerle savaşırken, Robin Spike'a sinsice yaklaşarak onu kazıklamak ister. Fakat bu girişimi bir öğrenci tarafından engellenir. Buffy, keşiş olmuş olan öğrencilerle kavga ederken Andrew yine kamera arkasındadır. Buffy öğrencileri öldürür ve Andrew'a döner. Ona onu öldüreceğini, mührün sadece böyle kapanacağını ve her şeyi uydurduğunu söyler. Andrew ise gözyaşlarına boğulur. Andrew'un gözyaşları mühre düştüğünde mühür kapanır. Mühür kan değil, onu açan kişinin gözyaşıyla kapanmaktadır. Andrew, Buffy'nin onu bıçaklamayı asla düşünmediğini anlar. Buffy, Andrew ve Spike eve geldikten sonra Andrew yine kamera karşısında görünür. En iyi dostunu öldürdüğünü, büyük savaşın yaklaştığını ve ne yapacağını bilmediğini söyler.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]