Lisa Loeb

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lisa Loeb
Genel bilgiler
Doğum adıLisa Anne Loeb
Doğum11 Mart 1968 (55 yaşında)
Bethesda, Maryland, ABD
TarzlarÇağdaş folk, rock
Etkin yıllar1989-günümüz
Müzik şirketiGeffen (1995-1999)

A&M (2000-2002)
Artemis (2002-2004)

Zoe (2004-günümüz)
Resmî siteResmî site

Lisa Anne Loeb, (d. 11 Mart 1968) Amerikalı söz yazarı ve aktristir. Loeb, özellikle 1994 yılında kaydettiği ve Amerikan müzik listesinde bir numaraya kadar yükselen "Stay (I Missed You)" adlı şarkısıyla bilinmektedir. Günümüze değin Loeb, bir plak şirketiyle anlaşmamış olmasına rağmen, bu listede bir numaraya yükselen şarkıya sahip tek sanatçıdır. Sanatçının günümüzdeki sanat hayatı, müzik, film, televizyon, dublaj ve çocuk kayıtları üzerinedir. Beş stüdyo albümüne sahip olan sanatçının bu albümleri arasında altın plaket sahibi Tails ve Firecracker albümleri bulunmaktadır. Bunun yanında Camp Lisa ile işbirliği halinde kâr amacı gütmeyen Camp Lisa Kurumu'nda çalışan sanatçı, imkânı olmayan çocukları yaz kamplarına katmak için bütçe sağlamaktadır. Loeb ayrıca "Dweezil and Lisafor" adlı bir günlük yemek tarifi programında sunuculuk yaptığı gibi, 2006 yılında E! Network tarafından düzenlenen çöpçatanlık programında da çalıştı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Popülerlik öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Loeb, Bethesda, Maryland'da 11 Mart 1968 tarihinde dünyaya geldi. Dallas, Teksas'ta büyüyen sanatçı, Hockaday Okulu'nda okudu. Günümüzde sanatçının ailesi halen Dallas'ta oturmaktadır. Bir ev hanımı olan annesi ve bir gastroenterolojist olan babasının dışında üç de müzisyen kardeşi bulunmaktadır. 1986 yılında liseden mezun olan Loeb, Brown Üniversitesi'ne girdi. 1990 yılında karşılaştırmalı edebiyat dalında dereceyle bu okulu bitirdi. Üniversitedeyken Elizabeth Mitchell ile beraber Liz and Lisa adlı grubu kuran ikili gruba gelecekte söz yazarı ve şarkıcı olacak olan Duncan Sheik de gitarist olarak dahil oldu. Grup, 1989 yılında Liz and Lisa adlı ilk albümlerini, 1990 yılında ise Liz and Lisa: Days Were Different adlı ikinci albümlerini bir şirketle anlaşmaksızın yayımladı. Okulun bitiminden sonra gruba üye olarak caz basçısı Rick Lassiter ve besteci Chad Fisher katıldı.

Birkaç yıl süren birlikteliğin ardından Loeb ve Mitchell yollarını ayırdılar. Loeb, Juan Patiño ile beraber çalışmaya başladı ve Purple Tape adlı albümü bitirdi. Albüm, sanatçının 52. Sokak'taki evinde 1992 yılında kaydedildi. Albümde sanatçının ilk bilinen popüler şarkıları "Do You Sleep", "Snow Day", "Train Songs" ve "It's Over" gibi şarkılar da yer almaktaydı. Loeb bu sıralarda ayrıca zamanını başka şarkılar besteleyerek geçirdi. Bunlardan biri de, sanatçının en büyük hiti olarak kabul gören "Stay (I Missed You)" adlı şarkısıdır.

Sanatçı uzun süre kafelerde ve çeşitli yerlerde kayıtlar yaparak zamanını geçirdikten sonra, oyuncu Ethan Hawke tarafından keşfedildi. Loeb Hawke'a "Stay (I Missed You)" demosunu verdi. Bu şarkı elden ele giderek 1994 yılındaki Gerçekler Acıtır filminin bitiş müziği oldu ve filmin müzik albümünde yer aldı. Şarkı kısa sürede geniş kitlelere erişerek Amerikan müzik listesinde bir numaraya kadar yükseldi ve üç hafta zirvede kaldı.

Sanat hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 yılında Lisa Loeb bir konser sırasında.

Eylül 1995 yılında, Loeb'in ilk albümü Tails, satışa sunuldu. Albümde yine Loeb'un o dönemde erkek arkadaşı olan Juan Patiño imzası bulunmaktaydı. Her ne kadar albümdeki hiçbir şarkı "Stay" kadar başarılı olmasa da "Do You Sleep?" ülkede ilk yirmiye girdi. Bunun dışında "Taffy" ve "Waiting for Wednesday" gibi şarkılar da orta derecede başarılar elde etti. Albüm, en sonunda altın plaket ile ödüllendirildi.

1997 yılında sanatçı Firecracker adlı albümü yayımladı. Albümde ağırlıklı olarak Dan Coleman tarafından yapılan şarkılar yer almaktaydı. Albümden çıkan "I Do", ülkede on yedi numaraya kadar yükseldi ve geniş kitlelerce dinlendi. Loeb sonraları, Ozzy Osbourne, Cher ve Shania Twain gibi isimlerin albümlerinde katkıda bulundu. Loeb, buna karşılık kendi albümlerinde hiçbir zaman "Stay"in başarısına ulaşamadı. Sanatçı, yaptığı albümlerin yanında kimi zamanlarda filmlerde rol aldı ve medyada göründü.[1]

Oyunculuk ve Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Ocak 2004 tarihinde Loeb'un düzenlediği gösteri "Dweezil & Lisa" yayınlanmaya başladı. Programda o zamanki erkek arkadaşı Dweezil Zappa ile beraber ülkeyi dolaşarak çeşitli yemekler tadan sanatçı, programın her bölümünün başında "ara sıra pastırma yemekten hoşlanan bir vejetaryen" olduğunu vurgulamıştır. Sanatçı 2005 yılının sonbahar ve kış aylarında "Number 1 single" adlı gösteride de yer aldı. Ocak 2006'da E! adlı kanalda New York şehrinde yayımlanan gösteride sanatçının aşk, başarı ve aile konusundaki araştırmalarına yer verilmekteydi.

Loeb, ayrıca 1997 yayınlanan The Nanny adlı televizyon gösterisinde ve 1998 yılına yayınlanan Cupid gösterisinde yer aldı. 2008 yılında sanatçı, Gossip Girl adlı serilerde göründü.

Televizyon gösterileri dışında Loeb, filmlerde de oynadı. Bunların arasında 1999 yılında gösterime giren Lanetli Tepe ve 2004 yılında gösterime giren Seri Katil filmlerinde yer aldı. Yine Spider-Man: The New Animated Series serisinde Mary Jane Watson'ı seslendiren sanatçı, Grandia Xtreme adlı oyunda da Lutina karakterini seslendirdi. Bunlardan başka, The Rugrats Movie ve Shorty McShorts' Shorts gibi projelerde de yer aldı.

Özel yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Loeb Roey Hershkovitz ile 31 Ocak 2009 tarihinden beri evlidir.[2][3]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Independent Music Awards - Past Judges". 13 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2009. 
  2. ^ Lisa Loeb is Married! 3 Haziran 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. People.com, January 31, 2009
  3. ^ Weddings 18 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. New York Times Official Announcement

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]