İçeriğe atla

Seinfeld

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seinfeld
TürSitcom
Komedi
Proje tasarımcısıLarry David
Jerry Seinfeld
BaşrolJerry Seinfeld
Jason Alexander
Julia Louis-Dreyfus
Michael Richards
Ülke ABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı9
Bölüm sayısı180
Yapım
MekânNew York
Gösterim süresi21 dakika
Yayın bilgileri
KanalNBC
Yayın tarihi5 Temmuz 1989 - 14 Mayıs 1998
Dış bağlantılar

Seinfeld, Emmy Ödülü kazanmış, NBC televizyonunda 5 Temmuz 1989, 14 Mayıs 1998 tarihleri arasında yayımlanmış bir Amerikan sitcom. Toplamda 9 sezon yayımlanmıştır.

Yayınlandığı dönemde dizide geçen birçok replik özellikle ABD'de günlük hayatın bir parçası olmuş ve şov, tüm sezonlarında reytinglerde ilk ya da ikinci sırayı almıştır. 2002 yılında "TV Guide" dergisi diziyi gelmiş geçmiş en iyi Amerikan TV şovu olarak seçmiştir.[1]

Dizi, Larry David ve Jerry Seinfeld tarafından yaratılmış ve başrol oyuncusu da Jerry Seinfeld olmuştur. Temel olarak New York'un Batı Yakasında geçen ancak aslında Los Angeles, Kaliforniya'da çekilen dizide, Jerry ve arkadaşları George Costanza, Elaine Benes ve Cosmo Kramer'ın maceraları konu edilmiştir.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Jerry Seinfeld ve Larry David şovlarını, daha sonra da 4. sezon bölümlerinden birisinde de parodileştirdikleri gibi, "hiçbir şey hakkında bir şov" olarak tanımlarlar. Dönemin ve hatta günümüzün birçok sitcomu genel bir konu etrafında dönerken, Seinfeld ise günlük hayatın anlık komiklikleriyle, örneğin bir restoranda yerlerine oturmayı beklerken, bir elbise alırken yaşananlar gibi olaylarla ilgilenmiştir. Hatta bazı kesimler dizinin nihilist bir tavır sergilediğini bile düşünmüşlerdir.[2]

Tom'un Yeri, Broadway'de 112. Caddede bulunan ve dizide Monk'un Yeri olarak geçen kafe

Temel olarak, dizi Jerry Seinfeld'in stand up şovunun -bölümün konusuyla genellikle uzaktan ilgili- bir parçasıyla başlar. Kimi zaman aralarda da bölümden parçalar görülür.

Dizinin tüm ana ve birçok yardımcı karakteri, yazarların gerçek hayatlarından alıntıdır. Birtakım karakterler de gerçek hayattakilerin karikatürize versiyonlarıdır, örneğin The Soup Nazi (Soup Kitchen International yöneticisi Al Yeganeh), J. Peterman kataloğunun sahibi Jacopo Peterman (John Peterman) ya da George Steinbrenner, New York Yankees’in sahibi gibi.

Birçok “Seinfeld” bölümünde, başlangıçta bir öykü girişi yapılır ve genelde karakterler ayrı durumdalardır. Dizinin sonuna kadar da ilişkiler ve olaylar birbirine girer.

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Jerry Seinfeld – Jerry dizinin ana karakteridir ve bir “düzen hastası”dır. Hatta düzen konusunda obsesif olduğu ve bir “germofob” olduğu bile söylenebilir. Dizide, Jerry hayatını bir komedyen olarak kazanmaktadır. Evi, arkadaşları George, Elaine ve Kramer tarafından sürekli ziyaret edilen bir “merkez” olma konumundadır. Genel olarak şans eseri veya konuşkanlığının da yardımıyla güzel kadınlarla arkadaşlık kurar ancak hemen sonrasında da aptalca bir nedenle onlardan ayrılır. En sevdiği süperkahraman Süpermen’dir ve konu ile ilgili birçok replik-konu bölümlerde geçmektedir. Hemen her bölümde sevgili değiştirir. Sevgilileri dizide adeta figüran konumundadır. Hepsi birbirine benzer. Jerry The Pilot bölümünde Elaine karakterine diyalog yazmakta zorlanır ve kadın karakterlere diyalog yazamadığını açığa çıkartmış olur. Bu yüzden sevgilileri dizide pek sıradan gözükür ve herhangi bir dizideki gibi sevgili karakteri diğer karakterlerle etkileşime girmez. Elaine eski sevgilisi olmasına rağmen dizide tüm bölümlerde arkadaş olarak yer alır.
 • George Costanza (Jason Alexander) – George liseden beri Jerry’nin en iyi arkadaşıdır. Ailesinin memur olmasını istediği ancak kendisinin memurluğu tercih etmemesi nedeni ile sürekli iş değiştiren ve bulduğu işte tutunmaya çalışan biridir. İnsanlara dürüst davrandığında başarısız olacağını bildiğinden insan ilişkilerinde her zaman güvensizdir. Genel olarak başarısızlıkla dolu bir güvensizlik abidesi çizer. Mesleği konusunda, ilişkileri konusunda ve diğer birçok konuda yalan söyler ancak bunlar sonradan kesinlikle ayağına dolanır. Yalancı bir kişilik kullanacağı zaman genel olarak (“Art Vandelay”) ismini kullanır ve kendini mimar olarak tanıtmaktan zevk alır. Geroge Costanza karakteri Amerikan çalışma hayatında tutunabilmenin ne kadar zor olduğunu izleyiciye gösterir. George'un en uzun çalıştığı yer New York Yankees kulübüdür. Burada uzun süre kalmasının nedeni de şans eseri yaptığı hataların kendisine fayda sağlamasıdır.
 • Elaine Benes (Julia Louis-Dreyfus) — Elaine akıllı ve girişken olsa da yüzeysel bir tiptir. Genelde insanlara karşı aşırı dürüsttür ve bu da başını belaya sokar.[3] Genelde erkek arkadaşlarının alışkanlıklarına, alışılmadık işverenlerinin ilginç isteklerine ve yabancıların kabalıklarına maruz kalır. Zamanında Jerry ile çıkmıştır ancak yakın arkadaş olarak kalmışlardır (ancak “seks arkadaşı” kavramını da bir bölümde işlemiş ve yıllar sonra tekrar birlikte olmuşlardır). En akılda kalıcı hareketi, şaşırtıcı bir şey duyduğunda karşısındakini olanca gücüyle göğsünden itip (çoğu zaman da hazırlıksız yakalayarak yere düşürüp) söylediği “hadi oradan” sözüdür.
 • Cosmo Kramer (Michael Richards) — Kramer, Jerry’nin kaçık komşusu ve arkadaşıdır. Akılda kalıcı özellikleri ilginç karışık ve dik saç stili, eski tarz giyimi ve Jerry’nin daire kapısını kırarcasına açtığı girişleridir. Hiçbir zaman gerçek bir işi olmasa da, çok para kazanmayı sık sık hayal eder ve bunun için de Kramerica İndustries adlı şirket adı altında “kendi pizzanı kendinin yapabileceği” bir pizza mekanı fikri, “kumsal” gibi kokan bir kolonya fikri, kahve masaları hakkında bir “kahve masası şeklinde” kitap fikri gibi fikirler öne sürer. Ancak tüm bunlara rağmen karşı cinsle ilişkilerinde en başarılı olan grup üyesidir. Kramer American rüyasını layıkıyla yaşayan ve bunun için hiçbir çaba sarf etmeyen bir karakterdir. Hayatının her gününü bir macera gibi yaşar. Gerorge bu konuda Kramer'in fantezi dünyasında yaşadığını söylemiştir. Geçmişi hakkında pek bilgi verilmez annesi sinemada tuvalet işletir, babasının kendisine şiddet uyguladığını biliriz ve bir dönem askeriyede olduğunu diyaloglardan çıkartabiliriz.
 • Newman (oyuncu Wayne Knight) — Obez bir postacı. Kramer’ın arkadaşı, Jerry’nin ezeli düşmanı ve ikisinin de komşusudur. Jerry’nin hayatını çekilmez kılmayı kendisine görev edinmiştir. Genelde Jerry tarafından “Merhaba, “Newman”!!!” ifadesiyle karşılanır ve kendisi de aynı ifadeyle “Merhaba, “Jerry”!!!” şeklinde cevap verir. Her zaman Jerry ile ilgili entrikalar çevirir, yemek yer ve Jerry’nin dairesinde çirkin davranışlarda bulunur. En sık görünen yardımcı karakterdir.
 • Morty Seinfeld (oyuncu önceleri Phil Bruns, sonradan Barney Martin) ve Helen Seinfeld (oyuncu Liz Sheridan) — Jerry’nin ailesi. Morty emekli bir yağmurluk satıcısıdır ve düşündüklerine aşırı şekilde inanmasıyla ünlüdür; Helen ise oğlunu herkesin sevmesi gerektiğine inanan bir annedir. Her zaman Jerry’nin az para kazandığını düşünür ve ona finansal olarak destek olmaya çalışırlar. Bu iki karakter de gerçekteki karşılıklarından esinlenilmiştir.
 • Frank Costanza (oyuncu önceleri John Randolph, sonradan Jerry Stiller) ve Estelle Costanza (oyuncu Estelle Harris) — George’un garip ailesi. George onları genel olarak hayatındaki başarısızlığından ve kişisel yetersizliklerinden sorumlu tutar. Sık sık birbirleriyle kavga ederler.
 • Leo Dayı (oyuncu Len Lesser) — Jerry’nin dayısı. Garip bir yaşlı adamdır ve genelde Jerry’yi “sözde” başarılı kendi oğluyla karşılaştırarak küçük düşürmeye çalışır. Konuştuğu kişiyi kollarından tutarak konuşmak gibi bir alışkanlığı vardır. Her zaman oğluyla, Jeffrey ile (New York park müdürlüğünde çalışmaktadır) övünür.
 • Susan Ross (oyuncu Heidi Swedberg) — George’un nişanlısı ve eski bir NBC yöneticisi. Elaine ve Jerry ile her ne kadar arkadaş olmaya çabalasa da onların anlamsız sohbetlerinden hep sıkılır. Sezon 4’te NBC’de çalışmış ve sezon 7’de George ile nişanlanmıştır. Babasının Orman evi Kramer tarafından yakılmış, George yüzünden babasının homoseksüel ilişkisine ait mektuplar ortaya çıkmış ve George'tan ayrıldıktan sonra kendisi bir süreliğine lezbiyenliğe yönelmiştir. George'un cimriliği yüzünden de ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "TV Guide Names Top 50 Shows". Associated Press. 26 Nisan 2002. 4 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2007. 
 2. ^ "Seinfeld and nihilism". 3 Aralık 1999. 17 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2007. 
 3. ^ "Seinfeld Cast and characters - Elaine". Sony pictures. 16 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]