İçeriğe atla

Doğaüstü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
François Boucher'e ait Aziz Petros'un Su Üzerinde Yürümeye Çalışması tablosu, 1766.

Doğaüstü veya tabiatüstü, doğa kanunlarının bilimsel anlayışının kapsamı dışında kalan tüm varlıkları, yerleri ve olayları kapsayan olgulardır.[1] Buna melekler, tanrılar ve ruhlar gibi manevi varlıkları içeren gözlemlenebilir evreni aşan varlık kategorileri dahildir. Aynı zamanda büyü, telekinezi, prekognisyon ve duyu dışı algılama gibi iddia edilen insan yeteneklerini de içerir.[2]

Tarihsel olarak doğaüstü güçlere, günümüzde bilimsel olarak anlaşılan şimşek, mevsimler ve insan duyuları gibi çeşitli fenomenleri açıklamak için başvurulmuştur. Natüralizm felsefesi, tüm fenomenlerin bilimsel olarak açıklanabilir olduğunu ve doğal dünyanın ötesinde hiçbir şeyin olmadığını iddia eder ve doğaüstü iddialara şüpheyle yaklaşır.[3]

Doğaüstü, folklor ve dini bağlamlarda ortaya çıkar.[4]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2020. 
  2. ^ Halman, Loek (2010). "8. Atheism And Secularity In The Netherlands". Phil Zuckerman (Ed.). Atheism and Secularity Vol.2: Gloabal Expressions. Praeger. ISBN 9780313351839. "Thus, despite the fact that they claim to be convinced atheists and the majority deny the existence of a personal god, a rather large minority of the Dutch convinced atheists believe in a supernatural power!" (e.g. telepathy, reincarnation, life after death, and heaven) 
  3. ^ "Belief in supernatural beings is totally natural – and false – Stephen Law | Aeon Ideas". Aeon (İngilizce). 9 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2019. 
  4. ^ Pasulka, Diana; Kripal, Jeffrey (23 Kasım 2014). "Religion and the Paranormal". Oxford University Press blog. Oxford University Press. 15 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.