Angel çekim yerleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Angel isimli televizyon dizisinin çoğu sahnesinin çekim yeri Los Angeles'tadır. Dizideki sahneler Los Angeles şehrinin kendisinde geçmektedir. Yalnızca genel olarak çekimlerin yapıldığı belirli mekanlar bulunmaktadır. Bu mekanlar arasında Hyperion Hotel, Caritas ve Wolfram & Hart bulunmaktadır.

Hyperion Hotel[değiştir | kaynağı değiştir]

Hyperion Hotel'in dış tarafının çekimlerinde kullanılan Los Altos Apartments.

Hyperion Hotel, Angel ekibinin "To Shanshu in L.A." bölümünün sonunda ofislerinin yıkılmasıyla taşınma kararı aldıkları kurgusal terkedilmiş otelin ismidir. Sezon 3 bölümü "Billy" DVD paylaşımlarına göre otelin dış mekanında çekilen sahnelerin bazıları Los Altos Hotel & Apartments, at 4121 Wilshire Blvd adresinde yapılmış, iç mekanda çekilen sahneler ise Ambassador Hotel'de yapılmıştır.[1]

Caritas[değiştir | kaynağı değiştir]

Caritas, şehirde bulunan kurgusal bir karaoke barı. Caritas ilk defa sezon iki'de "Judgment" bölümünde, ve son defa ise sezon üç'ün "Lullaby" bölümünde görünmüştür. Bu barın sahneleri stüdyoda çekilmiştir.

Caritas, başlarda yalnızca 'The Host' olarak bilinen bir empati iblisi olan Lorne tarafından yönetilmektedir. Caritas, insanların, iblislerin ve vampirlerin bir kavga çıkmadan bir arada bulunabilecekleri bir barınak işlevi görür. Şiddet barda yasaklanmıştır ve periler tarafından bara bir büyü yapılmıştır, yani gerçekten, hiçbir iblis ya da vampir (ya da hiçbir diğer doğaüstü yaratık) içeride şiddet uygulayamaz. Lorne ise şarkı söylediklerinde insanların içlerini (zihinlerini) okuyabilmekte ve onları geleceklerine yönlendirmektedir, bara gelip karaoke yapan herkese gelecekleri hakkında ipuçları verebilmektedir. Lorne, Caritas'a kimin girip kimin giremeyeceğine dair hiçbir kısıtlama koymamıştır, bebek yiyen iblisleri bile müşteriler olarak içeri almaktadır, çünkü iyi ya da kötü herkesin "ahlaki olarak" yeterli rehberlik sağlandığında hayatlarını değiştirebileceklerine inanmaktadır. Angel, Cordelia, Wesley, Gunn, Fred, Lindsey, Harmony Kendall ve Darla dizide Lorne'un Caritas'taki hizmetini kullanmış bazı kişilerdir.

Wolfram & Hart[değiştir | kaynağı değiştir]

Wolfram & Hart, dizinin ana karakterlerinin bütün dizi boyunca düşman olduğu ve son sezonda ise Los Angeles şubelerinin başına geçtikleri bir şeytani hukuk firmasıdır. Normal bir hukuk firması gibi görünen bu şirkette birçok doğaüstü yaratık bulunmakta ve Büyük Ortaklar tarafından yönetilmektedir. Şirketin dış tarafının çekimlerinde ilk dört sezon boyunca Sony Pictures Plaza'nın Los Angeles şubesi kullanılmış, son sezonda ise Long Beach, Kaliforniya'da bulunan Arco Center Towers kullanılmıştır.

Pylea[değiştir | kaynağı değiştir]

Pylea, ilk defa ikinci sezonun sonunda dizide konu edilen ekipteki Lorne karakterinin doğduğu kurgusal bir cehennem boyutu. Bu boyutta insanlar kölelik muamelesi görmekte, iblisler ise insanlara baskın olarak hayatlarını yaşamaktadırlar. Dizinin teknik ekibi uzun bir süre bu kurgusal boyuttaki çekilen sahneler için yer aramışlardır. Lorne'un küçüklüğünde yaşadığı kasaba olarak ise sonunda bir Meksika şehri Tijuana'da bir kasaba kullanılmıştır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Billy DVD Commentary", Angel Sezon 3 DVD seti, disk 3, 20th Century Fox, 2003 
  2. ^ "Does the village from Pylea exist or is it just a set?". BBC. 10 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]