NBC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
NBC
Kuruluş 15 Kasım 1926 (radyo)
1 Temmuz 1941 (televizyon)
Sahibi NBC Universal
Slogan Chime in. (Katıl.)
Ülke  ABD
Dili İngilizce
Genel merkez New York
Eski adı National Broadcasting Company
Websitesi NBC.com
Kasım 2022'ye kadar kullanılan eski Nbc Logosu

NBC (Eski şirket adı "National Broadcasting Company"nin kısaltması), New York'ta Rockefeller Center'da GE Building (GE Binası)'den yayın yapan ABD televizyon kanalı. 1926 Amerika Radyolar Birliği (İngilizceRadio Corporation of America) tarafından kurulan NBC, General Electric'in RCA'yı 6,4 milyar $ karşılığında satın alması sonucu GE bünyesine geçti. Satın alınma operasyonundan sonra, emekli olana kadar Bob Wright CEO'luk görevini sürdürdü. Wright'tan sonra Jeff Zucker bu görevi devralmıştır. Kanal şu an General Electric ve Vivendi Universal Entertainment kuruluşu olan NBC Universal'a bağlı olarak yayın hayatını sürdürmektedir. Tavuskuşu logosu nedeni ile "Peacock Network" olarak da adlandırılır.

NBC'nin 112 milyon haneye ulaştığı ve ABD'nin % 98.6'sında yayın yapabildiği tahmin ediliyor. Kanal ABD sınırları içerisinde, kendine ait veya işletmesini yaptığı 10 adet TV istasyonuna ve yaklaşık 200 adet yan kuruluşa sahiptir.[1][2]

454 N. Columbus Drive, Chicago, IL'deki NBC Kulesinin ön girişi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Company Overview". NBC Universal. 27 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2008. 
  2. ^ "List of United States over-the-air television networks". Entomology. 31 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mart 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]