Spike (Buffy evreni)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Spike (eski adıyla William "The Bloody"), başarılı Amerikan dizileri Buffy the Vampire Slayer ve Angel'da, Joss Whedon tarafından yaratılmış hayalî bir karakterdir. James Marsters tarafından canlandırılan Spike, konuk oyuncu olarak girdiği dizide çok ilgi görmüş ve dizinin en sevilen karakterlerinden biri haline gelerek geniş bir hayran kitlesi elde etmiştir. SFX dergisinin "En İyi 50 Vampir" listesinde de ilk sırada yer almıştır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

William, 1853 yılında Londra'da doğan, Anne ve ismi bilinmeyen kocasının oğullarıdır. 1880 yılında, William 27 yaşındayken, kahve rengi saçlı, hâlâ annesiyle yaşayan bir şair hâlindedir. "William The Bloody" (Kanlı William) olarak anılmasının nedeni ise yazdığı şiirlerin "kanlı" denecek kadar kötü olmasıdır. Bu lakabı ise daha sonraki vampir hayatında korkunç bir vampir olarak anılmasını sağlayacaktır.

Bu şekilde, yazdığı şiirleri tanıtmak için seyahetlere çıkmaya başlar. Yine bir seyahati sırasında, bir baloda, asiller arasında gördüğü Cecily adlı birine aşık olur. Fakat Cecily onu reddeder ve şiirlerini çok kötü bulduğunu söyler. William hemen baloyu terk eder,dışarıya çıkıp oldukça sinirli bir şekilde ilerlerken karşısına Avrupa'da büyük katliamlar yapan vampir çetesi Angel, Darla ve Drusilla çıkar. William Angel'a çarpar fakat önemsemez bu sırada onu Drusilla fark eder William kendini bir samanlığa kapar ve ağlamaya başlar Drusilla acısınını bir anlık acıyla dindireceğini söyler ve vampirler arasında ki adıyla sonsuzluk öpücüğü nü verir William'ı Vampir Spike yapan Drusilla'dır.

William'ın vampir olduktan sonra sivri demir yolu raylarıyla insanlara işkence ettiği için Spike adını aldığı bilinse de insanların, William'ın şiirleri karşısında "daha fazla dayanamayacağım kendimi en yakın demiryoluna atıp intihar edeceğim" gibi tepkilerinden dolayı nam saldığı rivayet edilir.

Vampir olduktan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Spike, vampir olduktan sonra insanları katletmeye başlar. Artık daha fazla heyecan arayan Spike, kendisinin henüz yeni duyduğu, vampir avcısı diye adlandırılan seçilmiş kişileri öldürüp kanını içmek istemektedir. 2 seçilmiş vampir avcısını öldüren Spike, O neslin vampir avcısı olan Buffy' yi de öldürmek için Drusilla ile birlikte Sunnydale kasabasına gider. Burda birbirleriyle savaşırlar ancak ölen olmaz. Angel, ruhunu kaybettikten sonra Dünya'nın sonunu getirmek için Drusilla ile güçlerini birleştirir ve iblislerin boyutlarını bu boyuta taşımaya karar verir. Spike bir vampir olsa da Dünya'nın yok olmasını istememektedir. Çünkü Dünya' da onun için eğlence vardır. Buffy ile gizli bir anlaşma yapar ve birlikte bunu engellerler. Ancak Drusilla, Spike' in bu yaptığından sonra onu terk eder. Spike bunun için Buffy' yi suçlamaktadır ve onu kesin öldürmek istemektedir. Ancak Organizasyon olarak geçen bir devlet birimi Spike' ı yakalar ve kafasına çip takarlar. Bu çip sayesinde Spike insanları ısıramamaktadır. Hatta onlara en ufak bir zarar bile veremez. Buffy ve grubu bunu öğrenince Spike' in artık zararsız olduğu kanaatine varırlar ve onu öldürmezler. Spike' ı muhbir olarak kullanırlar. Daha sonra Spike Buffy e aşık olur ve tam anlamıyla onların grubunun bir parçası olarak yoluna devam eder.

Resim Adı Oynayan Yaşı (2003 yılında) Mesleği Geldiği Yer Süpergüç(ler)
Buffy Summers Sarah Michelle Gellar 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Avcı
Willow Rosenberg Alyson Hannigan 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Cadı
Xander Harris Nicholas Brendon 23 Marangoz Sunnydale, Kaliforniya Yok.
Rupert Giles Anthony Stewart Head 49 Kütüphaneci Sunnydale, Kaliforniya Gözetmen.
Tara Maclay Amber Benson 21 Öğrenci. Sunnydale, Kaliforniya Cadı.
Anya Jenkins Emma Caulfield 1120 Kasiyer Sunnydale, Kaliforniya Eski iblis
Daniel "Oz" Osbourne Seth Green 23 Gitarist Sunnydale'den ayrıldı. Kurtadam
Spike James Marsters 126 Eskiden şair Sunnydale, Kaliforniya Vampir
Angel David Boreanaz 243 Eskiden tüccar Sunnydale'den ayrıldı. Vampir
Dawn Summers Michelle Trachtenberg 17 Öğrenci Sunnydale, Kaliforniya Anahtar