Türkiye tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarını oluşturan bölgenin tarihi olarak anlaşılan Türkiye tarihi, hem Anadolu'nun hem de Doğu Trakya'nın tarihini içerir. Daha önce siyasi olarak farklı olan bu iki bölge, MÖ 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun kontrolü altına girdi ve sonunda Bizans İmparatorluğu'nun çekirdeği haline geldi. Osmanlı döneminden önceki zamanlar için, Türk halklarının tarihi ile şimdi Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan toprakların tarihi arasında da bir ayrım yapılmalıdır.[1][2] Türkiye'nin bazı bölümlerinin Selçuklu Hanedanı tarafından fethedildiği zamandan bu yana, Türkiye tarihi Selçuklu İmparatorluğu'nun orta çağ tarihini, Osmanlı İmparatorluğu'nun orta çağdan modern tarihini ve 1920'lerden bu yana da Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihini kapsar.[1][2]

Tarih öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadolu'da insan yerleşimi Paleolitik'e kadar uzanır.[3] Anadolu'da kültürün en eski temsilleri Taş Devri eserleriydi. Paleolitik döneme ait eserler Anadolu'ya dağılmış halde bulunmuştur ve birçoğu şu anda Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, Antalya'daki Arkeoloji Müzesi'nde ve diğer Türk kurumlarında bulunmaktadır.

Tunç Çağı uygarlığı Anadolu'da MÖ 1. binyılın ortalarında ortaya çıkmaya başladı. Anadolu'daki kültürün en eski temsilleri bölgenin orta ve doğu kesimlerinde bulunan çeşitli arkeolojik alanlarda bulunabilir. Burdur'da hayvan kemikleri ve yemek fosilleri gibi Taş Devri eserleri bulunmuştur. İlk halkların bazılarının kökenleri gizemle örtülü olsa da, Hatti, Akad İmparatorluğu, Asur ve Hititler gibi Tunç Çağı uygarlıklarının kalıntıları, bize vatandaşlarının günlük yaşamlarına ve onların ticaret yaşamlarına dair birçok örnek sunar. Hititlerin düşüşünden sonra, klasik Yunan Ege uygarlığının gelişmeye başlamasıyla batı kıyısında yeni Yunan devletleri Frigya ve Lidya gelişti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "About this Collection | Country Studies | Digital Collections | Library of Congress". Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA. 13 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022. 
  2. ^ a b Howard, Douglas A. (2001). The history of Turkey. Westport, Conn.: Greenwood Press. ISBN 0-313-00240-1. OCLC 50321768. 26 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022. 
  3. ^ Stiner, Mary C.; Kuhn, Steven L.; Güleç, Erksin (1 Mayıs 2013). "Early Upper Paleolithic shell beads at Üçağızlı Cave I (Turkey): Technology and the socioeconomic context of ornament life-histories". Journal of Human Evolution (İngilizce). 64 (5): 380-398. doi:10.1016/j.jhevol.2013.01.008. ISSN 0047-2484. 21 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022.