Ağa (unvan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ömer Ağa, Kürt Paşa subayı, Baban Beyliği Süleymaniye'li Şeyh Mahmud, Kürdistan, 1820[1]

Ağa, ayrıca Aga (Osmanlı Türkçesi :آغا Farsçaآقا āghā "bey, usta, üstad"[2] ), Osmanlı İmparatorluğu'ndaki bazı sivil veya askeri görevlilerin adından sonra kullanılan bir sivil ya da askeri unvandır. Aynı zamanda bazı mahkeme görevlilerine ağa unvanı verildi.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağa kelimesi Türkçe kökenlidir,[2] Türkçede kullanılan kelime ise "ağabey" anlamına gelen Eski Türkçe akadan gelmektedir.[3] Moğolca aqa veya aka kelimesinin eşdeğeridir.[4]

Diğer kullanımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Ağa" günümüzde erkekler için Farsça bir onursal unvan olarak kullanılıyor ve İngilizce "Bay" kelimesinin eşdeğeridir.[5] Kadınlar için karşılık gelen onursal terim hanımdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Narrative of Residence in Koordistan and on the Site of Ancient Nineveh, pages 66 and 214, Claudius James Rich, Published 1836, J. Duncan, 860 pages
  2. ^ a b "Online Etymology Dictionary". Etymonline.com. 20 Kasım 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2017.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "etym" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ "Aga | Define Aga at Dictionary.com". Dictionary.reference.com. 23 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2017. 
  4. ^ "*Etimoloji: Kökenbilim, kelimelerin aslını ve evrimini inceleyen disiplin ~ EYun étymon "asıl" + logeía "bilim"". Nisanyansozluk.com. 26 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2017. 
  5. ^ Khani, S., and R. Yousefi. "The study of address terms and their translation from Persian to English." (2014).