Türkiye'de terörizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türkiye'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından terör örgütleri listesi yayımlanmamıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü ise yayımladığı listede aşağıdaki oluşumları terör örgütü olarak nitelemiştir:[1]

Avustralya merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün (IEP) 2018 Küresel Terörizm Endeks raporunda Türkiye; Almanya, Fransa ve Belçika ile birlikte terör olaylarının en çok gerilediği dört ülke arasında yer aldı.[3]

Terörle mücadele[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 1. maddesinde; “Cebir ve şiddet kullanarak; baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerinden biriyle, Anayasada belirtilen Cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk Devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, Devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla bir örgüte mensup kişi veya kişiler tarafından girişilecek her türlü suç teşkil eden eylemlerdir” şeklinde tanımlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkiye'de halen faaliyetlerine devam eden başlıca terör örgütleri". Emniyet Genel Müdürlüğü. 14 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2011. 
  2. ^ "En çok arananlar/Kırmızı liste". Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı. 3 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2016. 
  3. ^ Hacısalihoğlu, Devrim (6 Aralık 2018). "Küresel terör raporu: Türkiye terör olaylarının en çok gerilediği ülkelerden biri". Euronews. 10 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2018. 


Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]