İçeriğe atla

Bhutan tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bhutan tarihi, Bhutan coğrafyasında geçen olaylardır. Bhutan, Tibet kökenli bir devlettir. Bhutan tarihi boyunca Budizm etkili olmuştur.

Erken Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bhuntan’daki insan varlığı bilimsel olarak 11.000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bhutan’nın eski halkı genel anlamda Şamanisti. Hindu kabileler, dağlık Bhutan’a gelerek yerleşim birimleri kurmaya başlamıştır. 7. Yüzyıl civarında ülkeye Budizm ülkeye girdi. Aynı yüzyılda Kral Srongtsen Gampo tarafından ülkedeki ilk Budist tapınakları açıldı. Bhutanlılar 809 yılında Hindulara karşı bağımsızlık ayaklanması başlattılar. Bhutan’da 9, yüzyıldan itibaren Bhutan merkezli krallıklar kuruldu. 11. Yüzyılda Bhutan, Tibet ve Moğol halkları tarafından işgal edildi. Ülke Yuan vassalı olan Tibet’in kontrolünde kaldı. Phagmopdura hanedanlığı tarafından da kontrol edildi. Ringpunpa devleti tarafından da kontrol edildi.

Teokratik Hükümet[değiştir | kaynağı değiştir]

17. Yüzyılda Bhutan kuruldu. Bhutan defalarca Tibet tarafından işgal edilmeye çalışılsa da başarısız oldular. 1772 yılında Bhutan ile anlaşan İngiltere, bölgeye askeri garnizon inşa etti. Bhutan Birleşik Krallık mandasına girdi.1838 Yılında İngiltere tarafından Bhutan toprakları satın alınmak istenmiş ve bu teklif Bhutan tarafından reddedilmiştir. Duar savaşı sonucunda Bhutan’nın bir kısmı Birleşik Krallık toprağı oldu.

Modern Dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

1947 yılında Britanya’nın, Hindistan’ı terk etmesi ile birlikte Bhutan tam bağımsızlık kazandı. Daha sonraları Hindistan ile yakınlaşmaya başlayan Bhutan Çin’in toprak talebi ile iyice yakınlaştı. Hindistan tarafından Birleşik Krallık tarafından işgal edilen topraklar yeniden Bhutan’a geri verildi. Çin’in Tibet’i işgal ile birlikte Tibet’ten göçmenler Bhutan’a göçmeye başladı. Çin’in, Tibet’i işgalinin ardından Bhutan’dan toprak talep etmeye başladı. 1966 yılında başkent değiştirildi. Bhutan 1971 yılında BM’ye üye oldu. 2008’de ülke Anayasa değişikliğine gitti.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BHUTAN KRALLIĞI | Ülkeler". www.tarihiolaylar.com. 31 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2021. 
  2. ^ "Bhutan'ın Kısa Tarihi". Bhutan’ın Kısa Tarihi. 4 Kasım 2016. 22 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2021.