İçeriğe atla

Batı Avrupa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa sınırları geniş çapta Soğuk Savaş ile belirlendi. Demir perde NATO üyesi ülkeleri (mavi) Varşova Paktı üyesi ülkelerden (kırmızı) ayırıyordu. Bağımsız ülkeler kendi sınırlarını tabii sistemleri gereği kurdular.

Batı Avrupa, Avrupa kıtasının batısında yer alan bölgeye verilen isim. Hangi ülkelerin Batı Avrupa bölgesi içinde kaldığına dair farklı görüşler vardır.

Batı Avrupa, güneyde İspanya ve Akdeniz doğuda Almanya, İsviçre ve İtalya kuzeyde Kuzey Denizi batıda ise Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Bölgede yükselti fazla değildir ve okyanus iklimi görülmektedir. Yıllık sıcaklık farkları azdır ve her mevsimde nem yüksektir. Tarım alanlarının dışında bitki örtüsü bol yapraklı ormanlar ve çayırlardan oluşur

Batı Avrupa'daki ülkeler liberal demokrasi yönetimine sahiptir. Bu ülkelerde kapitalist ekonomi modeli uygulanmaktadır. Bölge ülkeleri Batı Avrupa'nın siyasi ekonomik ve kültürel özelliklerini kurdukları sömürge imparatorlukları ve göçlerle dünyanın değişik bölgelerine taşıdılar. ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda halkının büyük bir kısmı Batı Avrupa kökenlidir.

Bölge ülkeleri Avrupa Konseyi üyesidir. Ayrıca Andorra dışındaki ülkeler Avrupa Birliğine; Andorra ve İrlanda dışındaki ülkeler de NATO'ya Üyedir.

Birleşmiş Milletler İstatistik Dairesi'ne göre Batı Avrupa ülkesi sayılan ülkeler[1][2][3]

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "United Nations Statistics Division- Standard Country and Area Codes Classifications (M49)". un.org. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2015. 
  2. ^ "United Nations Statistics Division- Standard Country and Area Codes Classifications (M49)". 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2015. 
  3. ^ United Nations High Commissioner for Refugees. "UNHCR - Northern, Western, Central and Southern Europe". unhcr.org. 30 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2015.