İçeriğe atla

İtilaf Devletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Savaş öncesinde Üçlü Bağlaşma (İttifak) ve (yeşil renkle gösterilmiş) Üçlü Anlaşma (İtilaf) Devletleri (1914)
Savaş başladıktan sonra İttifak ve (gri renkle gösterilmiş) İtilaf Devletleri (1914-17)

İtilaf Devletleri, Anlaşma Devletleri ya da Müttefik Devletler, Britanya İmparatorluğu, Fransa ve Rusya'dan oluşan ittifaktır. I. Dünya Savaşı'ndaki iki ana ittifaktan biridir. İtilaf Devletleri Almanya'nın önderliğindeki İttifak Devletleri'ne karşı savaşmıştır.

İtalya önceleri İttifak Devletleri grubunun içerisindeydi fakat 1915'te İtilaf Devletleri'nin yanında savaşa girdi (1915 yılı İtalya'nın savaşa dâhil olduğu yıldır ve İttifak Devletleri'nin saflarında asla savaşmamıştır). Savaşın ilerleyen safhalarında ABD İtilaf Devletleri'ne katıldı. Rusya 1917 İhtilali'nden sonra İtilaf Devletleri grubundan ayrılarak savaştan çekildi. Savaş sırasında yeni katılımlarla İtilaf Devletleri grubu genişledi. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı'ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri'nin topraklarını resmen işgal etti.

İtilaf Devletleri'nin savaşa giriş tarihleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca:

İtilaf Devletleri'nin askerî kuvvetleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

(1914-1918 yılları arasında kara kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve yardımcı kuvvetlerin de olduğu farklı askerlerin tahminî toplam sayısıdır. Normal zamanda ordular çok daha küçüktür. Rakamların yalnızca bir kısmı savaşan askerlerdir.)

Toplam: 42.569.516 asker

  1. ^ "Ülkelerin I. Dünya Savaşı'na giriş tarihleri". 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2009. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2008. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2008.