Manila

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Manila
Maynila
Üstte: Manila şehrinin silueti. Ortada: Fort Santiago, Rizal heykeli ve Quirino Grandstand, Manila belediye binası, Roxas Bulvarı ve Filipin Kültür Merkezi Altta: Malacañang Sarayı, Manila Katedrali ve gece Manila
Manila bayrağı
Bayrak
Manila mührü
Mühür
Takma adlar:
Doğu'nun incisi[1][2]
Doğu'nun kraliçesi
Sevgimizin şehri
Körfezdeki şehir
Farklı ve her zaman sâdık şehir
Slogan:
Linisin at Ikarangal ang Maynila
Metro Manila
Metro Manila
Ülke Filipinler
İlçeleri Manila
Şehir bölgesi 100
Barangaylar 897

Manila (Takalotça: Maynila), Filipinler'in başkenti ve Metro Manila bölgesinde bulunan belediyelerden biridir. Şehir ülkenin en büyük adası olan Luzon'da Manila Bay'ın doğu kıyısında bulunur.

Manila 10 milyonun üzerinde insanın yaşadığı metropol alana sahip ve gelişmekte olan bir merkezi yerdir. Metro Manila Ulusal Başkent Bölgesi (NCR) olarak da bilinen 17 şehir ve belediyelerden meydana gelen Manila şehrinin bir parçasıdır.

Manila 1,5 milyonu aşkın sakini bulunan Filipinler'in saygın en meşhur ikinci şehridir. Sadece ülkenin önceki başkenti olan Quezon Şehri bundan daha popülerdir.

Manila, ismini may nilad 'den aldı. Tagalog dilinde "nilad" adını tropikal kuşaktaki kıyı ve bataklıklarda yetişen bir bitki cinsi olan "mangrov"'un çiçek açmasından aldı. Birleşik Devletler'in bu şehri ve Filipin takımadalarını 1898'de başlayan işgal etme ve kontrolü ele geçirmesi 1946'ya kadar sürdü. II. Dünya Savaşı sırasında birçok şehir harap edildi. 1975'te Manila Metropol bölgesi varlığını ispat etmek için bağımsızlığa karar verdi. Bugün şehir ve metropol önemli bir kültür ve ekonomik merkezi olmayı başardı. Bununla birlikte nüfus, trafikte, kirlilik ve iklim değişiklikler oldu.

Manila "Gamma" olarak Globalization and World Cities Study Group and Network (GaWC)'nin bir üyesi olarak küresel şehir listesinde bulunmaktadır.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "America has come a long way since December 7, 1941". Sarasota Herald-Tribune. 7 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. 
  2. ^ "'PEARL OF ORIENT' STRIPPED OF FOOD; Manila, Before Pearl Harbor, Had Been Prosperous--Its Harbor One of Best Focus for Two Attacks Osmena Succeeded Quezon". New York Times. 5 Şubat 1945. 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2010. Manila, modernized and elevated to the status of a metropolis by American engineering skill, was before Pearl Harbor a city of 623,000 population, contained in an area of fourteen square miles.