Türkiye'de cumhuriyetin ilanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Atatürk Devrimleri
Ataturk-September 20, 1928.jpg

Cumhuriyet'in İlanı, milletin yönetilme şeklinin belirlenmiş olduğu, Atatürk'ün siyasi devrimlerinden bir tanesidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) 29 Ekim 1923'te ortaya çıkan kabine bunalımı sonucunda, bu yönetim şeklinin kusurları daha net ortaya çıkmış ve 29 Ekim'de anayasanın ilgili maddeleri değiştirilerek ülkenin yönetim şekli cumhuriyet olarak belirlenmiştir.

Nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışı ile milli egemenliğe dayalı yeni bir devlet kurulmuştu. Ancak Kurtuluş Savaşı devam ederken, milli birlik ve beraberliğin bozulmaması için rejimin adı konulmamıştır. Osmanlı'da saltanatın kaldırılmasının ve Lozan Antlaşması'nın ardından TBMM'de en çok tartışılan konulardan biri, yeni devletin niteliği sorunuydu.

Süreç[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal Atatürk'ün tavsiyesi ile 27 Ekim 1923'te Ali Fethi Okyar başkanlığındaki hükûmetin istifası ve Cumhuriyet Halk Fırkası grubunun yeni hükûmet listesi üstünde anlaşmaya varamaması üzerine Atatürk, 28 Ekim gecesi arkadaşlarını toplayarak sorunun gerçek çözümüyle ilgili düşüncesini açıkladı ve İsmet İnönü'yle o gece, devletin niteliğinin Cumhuriyet olduğunu öngören bir yasa tasarısı hazırlandı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]