Dalmaçya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dalmaçya
Dalmacija
Dalmaçya bayrağı
Bayrak
Dalmaçya arması
Arma
*   Dalmaçya olarak kabul edilen yer Bazen Dalmaçya tanımına giren bölge: *   Karadağ'daki Kotor Körfezi *   Rab adası ve çevresi * Çizgili alan: Gračac
  •   Dalmaçya olarak kabul edilen yer

Bazen Dalmaçya tanımına giren bölge:

Ülke Hırvatistan,  Karadağ
Yüzölçümü
 • Toplam12158 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam852,068

Dalmaçya (HırvatçaDalmacija, Sırp-Hırvatça telaffuz: [dǎlmaːt͡sija]), Hırvatistan (çoğunluk) ve Karadağ (azınlık) Adriyatik Denizi kıyısında yer alan güney bölgesine verilen isimdir.

En büyük ve merkez kenti Hırvatistan'ın 2. büyük şehri olan Split (merkezi Split şehri olan bölge nüfusu 470.000), Zadar Bölgesi (merkezi Zadar şehri olan bölge nüfusu 200.936), Šibenik-Knin Bölgesi (merkezi Şibenik şehri olan bölge nüfusu 110.000), Dubrovnik-Neretva bölgesi (merkezi Dubrovnik şehri olan bölge nüfusu 122.870), Kotor (Karadağ) (nüfus 20.000) bölge ve kentleridir.

Ünlü Dalmaçya köpeği de Dalmaçya bölgesinden gelmektedir. Akdeniz iklimindeki bölge güneyde Adriyatik-Akdeniz, kuzeyde Adriyatik Alp dağları ile çevrilidir. Bölge Hırvatistan'ın İstria bölgesinden Karadağ'ın Kotor Körfezine kadar uzanır.

Başlıca adaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Brač (Akdeniz'in 22. ve Hırvatistan 3. büyük adası Dalmaçya'nın 1. Büyük adası, yüzölçüm: 394,57 km2), Dugi, Ugljan, Pašman, Hvar, Korčula, Vis, Lastovo and Mljet'dir.

Irmaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Irmakları Zrmanja, Krka, Cetina ve Neretva dır.