OCLC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Online Computer Library Center
OCLC logo.svg
Kuruluş 1967 (1967)
Tür Kâr amacı gütmeyen kooperatif
Amaç Kütüphane hizmetleri
Konum
Hizmet bölgesi Dünya çapında
Üyeler 170 ülkede 72,000'den fazla kütüphane, arşiv ve müze[1]
Önemli kişiler Robert L. (Jay) Jordan, Başkan ve CEO
Resmî site www.oclc.org

OCLC Online Computer Library Center, Inc. (OCLC) (Türkçe: Çevrimiçi Bilgisayar Kütüphanesi Merkezi), kâr amacı gütmeyen, üyelikli bir bilgisayar kütüphanesi hizmeti ve dünyadaki daha fazla bilgiye daha ucuza ulaşmayı hedefleyen bir araştırma kuruluşudur.[2] 1967 yılında Ohio College Library Center (Ohio Üniversitesi Kütüphane Merkezi) adıyla kurulan OCLC ve üye kütüphaneleri dünyadaki en büyük çevrimiçi kamu erişim kataloğu olan WorldCat'i üretmekte ve geliştirmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Temmuz 1967'de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Ohio Üniversitesi Kütüphane Merkezi adıyla kuruldu.[3] 170 ülke ve bölgede 72,000'den fazla kütüphane, kütüphane gereçlerini belirlemek, ödünç almak, kataloglamak gibi işler için OCLC hizmetlerini kullanmaktadır.[4] Kuruluş Fred Kilgour tarafından kurulmuş ve merkezi Ohio eyaletindeki Dublin şehrindedir.

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

OCLC, herkese bibliyografik özet ve tüm metin bilgileri sunmaktadır.

OCLC ve üye kütüphaneler, WorldCat kataloğunu geliştirmekte ve kullanmaktadır. WorldCat, devlet ve özel kütüphanelerden gelen kayıtları saklamaktadır. Open WorldCat programı kütüphane sahipliğindeki materyallerin OCLC WorldCat veritabanında saklanması sağlamakta ve İnternet aramaları, bibliyografik ve kitap satış sitelerinde bu bilgilerin İnternet kullanıcıları tarafından görüntülenebilmesine imkân vermektedir. Ekim 2005'te OCLC teknik ekibi, herhangi bir WorldCat kaydı hakkında okuyucuların yorum ve bilgi girebilmesini sağlayan bir wiki projesi başlatmıştır.

Çevrimiçi veritabanı[değiştir | kaynağı değiştir]

OCLC, kütüphaneler ve kullanıcılar tarafından kataloglama ve arama amaçlı kullanılabilen bir veritabanına sahiptir. 2001 yılında tanıtılan güncel bilgisayar programı Connexion ve ondan önce kullanılan OCLC Passport Mayıs 2005'te kullanım dışı bırakıldı.

Bu veritabanı, kataloglama aracı olarak OCLC'yi kullanan kişiler tarafından girilmiş MAchine Readable Cataloging (MARC) formatında kayıtlar içermektedir. Bu kayıtlar daha sonra kütüphanelerin yerel katalog sistemlerine indirilir.

Şubat 2007 itibarıyla veritabanı 1.1 milyardan fazla kataloglanmış madde içermektedir.

WorldCat, Open WorldCat dışında FirstSearch21 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. isimli web tabanlı bir hizmet aracılığıyla da aramaya açıktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cooperation". OCLC. 21 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2010. 
  2. ^ "About OCLC". OCLC. 2 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2010.  (İngilizce)
  3. ^ "IDEALS, Initial system design for the Ohio College Library Center: A case history". 10 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2011. 
  4. ^ "OCLC Facts". OCLC. 6 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]