Türk Kara Kuvvetleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Türk Kara Kuvvetleri arması.png
Etkin M.Ö. 209-Günümüz
Ülke  Türkiye
Sınıfı Kara kuvvetleri
Tipi Ordular Grubu
Büyüklük 402,000 aktif personel 45,000 Uzman Personel 2,000 Sivil Güvenlik Askeri

Toplam: 449,000 Personel

Parçası Türk Silahlı Kuvvetleri
Kara Kuvvetleri Karargahı Ankara
Savaşları Kurtuluş Savaşı
Kore Savaşı
Kıbrıs Harekâtı
UNOSOM II
KFOR
ISAF
Komutanları
Komutan Orgeneral Hulusi Akar
Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar


Türk Kara Kuvvetleri (Komutanlığının adı: Kara Kuvvetleri Komutanlığı), NATO'nun ikinci ve dünyanın 5. en büyük kara ordusudur. Asıl vazifesi Türkiye Cumhuriyeti'ni içten veya dıştan korumaktır. İlk organize Türk ordusunun kurulduğu M.Ö. 209 yılı Kara Kuvvetleri'nce kuruluş yılı olarak kabul edilir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mütareke dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti 7 cephede savaşa 2.850.000 kişiyi silah altına alarak girdi. Bu ordu 70 piyade, 2 süvari tümeninden oluşan 24 kolordulu 9 ordu birliğiydi. Mondros Mütarekesi'nden sonra zorunlu terhislerle 50.000 kişiye inmişti.

Osmanlı Ordusu'nun kalan iki kolordusundan biri Suriye cephesinden Ankara'ya nakledilen Ali Fuat (Cebesoy) komutasındaki 20. Kolordu, diğeri ise Kafkas Cephesinde Erzurum'da konuşlandırılmış Kâzım Karabekir komutasındaki 15. Kolordu'ydu.

Kurtuluş Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Kurtuluş Savaşı'nda Kuva-yi Milliye'ye bağlı piyadeler, 1922.

Kurtuluş Savaşı milis ve gönüllülerinden oluşan Kuva-yi Milliye, Türk Ordusu'nun temelidir.

Düzenli Ordu birliklerinin Yunanlılara yapılan ilk savaş I. İnönü Muharebesi'nde mevcudu 6.000 kişiydi. Bu savaşta Türk Ordusu kendisinden 3 kat üstün olan Yunan Ordusu'nu geri çekilmeye mecbur etti. Çerkez Ethem İsyanı'nın bastırılmasından sonra Çerkez Ethem birliklerinin düzenli orduya katılması ile birlikte mevcudu 10.000 kişiye yükseldi.

I. İnönü Muharebesi'nin zaferle sonuçlanması Düzenli Türk Ordusu'na katılımı hızlandırdı. 2 ay sonra II. İnönü Muharebesi'nde ordunun mevcudu 15.000 kişiye yükseldi

Bu savaşın da zaferle sonuçlanması sonucu ordunun mevcudu hızla artmaya devam etti. 3 ay sonra yapılan Kütahya-Eskişehir Muharebeleri'nde ordunun mevcudu 55.000 kişiye ulaştı.

Bu muharebelerin kaybedilmesi sonucu kaçak sayısı 30.000 ulaştı. Ordu mevcudu 25.000 kişiye düştü. TBMM, asker kaçaklarının "vatan haini" sayılarak İstiklal Mahkemeleri'nde yargılanması kararı aldı. Ayrıca Kütahya-Eskişehir Muharebeleri'ndeki başarısızlıktan sonra TBMM başkanı Mustafa Kemal Paşa'yı Türk Ordusu Başkomutanlığı'na getirdi. Mustafa Kemal Paşa ilk iş olarak Tekalif-i Milliye Emirleri'ni yayınlayarak halka, savaşa katılma çağrısı yaptı. Bir dizi emirler yayınladı ve emirlerin uygulanması için Tekalif-i Milliye Komisyonları kuruldu. Mustafa Kemal Paşa'nın çağrısı sonuç verdi ve Türk Ordusu'nun mevcudu, Sakarya Meydan Muharebesi öncesi 101.727 kişiye ulaştı.

Sakarya Meydan Muharebesi'nin kazanılmasıyla birlikte Yunanlıların kesin olarak mağlup edilebilmesi için Genel Seferberlik ilan edildi. 1901 ve 1902 doğumlular asker altına alındı. Ordunun mevcudu Büyük Taarruz öncesi 186.000 kişiye ulaştı.

Büyük Taarruz sırasında yapılan Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde Yunan Ordusu'nun büyük bir bölümünün imha edilmesi ile birlikte ordu, İzmir'e doğru ilerlemeye başladı. İzmir'in kurtarılması ve Batı Anadolu'nun tamamen Yunanlılardan temizlenmesi sonucu Kurtuluş Savaşı'nda çatışma dönemi fiili olarak sona erdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Savaşı sonrasında 9 kolordu ve 3 süvari tümeninden oluşan 1., 2. ve 3. Ordu müfettişliği kuruldu. Ordu Komutanlıkları 1 Temmuz 1949'da[1] kurulan Kara Kuvvetleri komutanlığına bağlandılar.

Kore Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1950'de Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılmasıyla kara kuvvetlerinden 5090 kişilik bir tugay Kore Türk Tugayı adıyla Kore'ye gitti. Türk Tugayı 8 nci Amerikan Ordusuna bağlandı. Tugaya "North Star- Kutup Yıldızı" kod adı verildi. Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 259 subay, 18 askeri memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişilik 1. Türk tugayı, 17 Eylül 1950'de İskenderun limanından hareket ederek 12 Ekim 1950'de öncü takım Pusan limanına ulaştı ve 17 Ekim'de ana birliği de Pusan'dan karaya çıktı. Aynı gün Pusan'dan hareket ederek 20 Ekim'de Taeg'a varıp, süratle kuzeye doğru ilerleyen Birleşmiş Milletler ordularına iştirak etti. 10 Kasım'da Taeg'dan hareket ederek 21 Kasım'da Kunuri'ye vararak Amerikan 9. Kolordusu'nun sağ kanadında konuşlandırıldı.

24 Kasım 1950 sabahı kuzeye Çin sınırına doğru ilerleme emrini alan tugay Kunuri'den hareket ederek Kaechon, Sinnimni, Wawon boyunca Tokchon'a doğru yola çıktı. Ancak Çin Halk Gönüllü birlikleri cephenin arkasına sızmaya başladı. Durumu farkeden Amerika ve Güney Kore birlikleri ricat etmeye başladılar. Ancak Türk tugayına ricat emri geç ulaştı. 1. Taburun etrafı kuşatılıp süngülü çatışmaya girmek zorunda kaldı. Ricat harekâtını sağlamak için sonuna kadar direnen 3. Tabur 9. Bölük imha edildi. Geri kalan Türk birlikleri ise Chongchon nehri boyunca geri çekildi.

Savaş 3 yıl sürdü, savaşın başından itibaren stratejik noktalarda görev alan Türk tugayları kendisine verilen görevleri mümkün olan en iyi şekilde yerine getirmiş ve katıldığı muharebelerde; 37 subay, 26 astsubay, 658 er olmak üzere toplam 721 şehit,. 2147 yaralı, 346 hasta, 234 esir ve 175 kayıp vermiştir. 462 Türk şehidi Güney Kore'de Seul-Pusan Kasabası yakınlarındaki Tanggok mezarlığı içerisinde bulunan Pusan Şehitliği'nde bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu savaştaki personel kaybı bölgeye giden ABD ve Birleşik Krallık'tan sonra 3. sıradadır.

NATO ile Türk Kara Kuvvetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1952'de NATO'ya giren Türkiye, ordusunu modern silahlarla donattı. Kara Kuvvetleri son olarak 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Harekâtı'nı yaptı.

Türk Kara Kuvvetleri tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti'nde "Türk Kara Ordusu"'nun kuruluş tarihi, Yeniçeri Ocağının kurulduğu 1363 yılı olarak kabul edilmekteydi. Hüseyin Nihal Atsız 1963 ve 1973'de Kara ordusunun kuruluş tarihinin Mete Han'ın tahta geçtiği MÖ 209 olması gerektiğini yazmıştır.[2][3]

Atsız, M.Ö. 200 yıllarından beri tarihi belgelerde bahsi geçen bir milletin, 16 yüzyıl süresince ordusu olmadan yaşadığını söylemenin, Doğu Roma İmparatorluğu'na karşı galibiyet kazanılan Malazgirt Savaşı gibi ve benzeri büyük savaşları düzenli Türk Ordularının değil gayri muntazam çetelerin yapmış olacağını kabul etmenin hatalı olduğunu yazdı. Atsız ayrıca, M.Ö. 209 yılında Mete tarafından orduların 10, 100, 1000 kişilk birimlere ayrıldığını bu birliklerin komutanlarının buyruklarının kayıtsız şartsız uygulandığını yazdı.

Atsız'ın görüşlerini benimseyen Yılmaz Öztuna da 1968'de dönemin Genelkurmay Başkanı Cemal Tural'a Türk Kara Kuvvetleri'nin kuruluş tarihinin MÖ 209 olması teklifini yaptı.[4] Sonraları, K.K.K kuruluş tarihini MÖ 209 olarak değiştirdi.

Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Kara Kuvvetleri piyadeleri
KFOR görevine devriye gezen piyadeler.

Ana Teçhizatlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Piyade Silahları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabancalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafif Makineli Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Muharabe Tüfekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Keskin Nişancı Tüfekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Makineli Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Roket Fırlatıcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bombaatarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Havanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geri Tepmesiz Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Zırhlı ve Tekerlekli Araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Obüsler[değiştir | kaynağı değiştir]

Füze Sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçaksavarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hava Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsansız Hava Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Helikopterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanatlı Hava Araçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelecek alımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Tür Sayı Ülke Notlar
Mehmetçik-2 Saldırı tüfeği  Türkiye Temmuz 2012'de üretime başlandı, 7.62mm Round NATO
MKEK T-50 Saldırı tüfeği  Türkiye 5.56mm tüfek. HK50 Projesine bağlı
OMTAS Tanksavar güdümlü füze  Türkiye Gelişim altında
UMTAS Tanksavar güdümlü füze  Türkiye Gelişim altında, 8 KM Menzilli
Bayraktar-Çaldıran Taktiksel İHA 12  Türkiye 2014 yılında teslim edilecek
Roketsan Cirit Havadan Karaya Lazer Güdümlü Roket  Türkiye 8 KM Menzilli
BMC Kirpi MRAP 468  Türkiye 4x4 Mayından korunaklı araç[23]
FNSS Pars Tactical Wheeled Vehicle 1,075  Türkiye MILAN (344), OMTAŞ (152), TOW (350) füze taşıyıcıları, ve otomatik bombaatar ile ateş destek araçları (229) üretilecek.
NBC Korumalı Araç Projesi NBC korumalı araç 336  Türkiye Nurol Ejder / Otokar Arma
Altay (tank) Ana muharebe tankı 1000  Türkiye İlk tank 2016 yılında teslim edilecek. Toplamda 1000 Altay tankı üretilecektir.
Hafif Çok Amaçlı Helikopter Projesi Hafif Çok Amaçlı Helikopter TBD  Türkiye TAI Arıkopter adıyla üretilmesi beklenmektedir.
Türk Özgün Helikopter Orta Boyut Çok Amaçlı Helikopter ***  Türkiye Gelişme Aşamasında [24]
CH-47F Ağır kaldırma helikopteri 6 Amerika Birleşik Devletleri ABD 2014 yılına kadar Kara Kuvvetleri için 5, Özel Kuvvetler için 1 adet alınacaktır.[25] [26]
T-129 ATAK Saldırı helikopteri 51+9(+40 Opsiyon)  İtalya/ Türkiye Yerli füze sistemleri ve yükseltmeleri ile Agusta A-129 Türk versiyonu. 2012 yılında 4 helikopter alındı, 2013 yılında 5 helikopter alınacak. Toplam 60 helikopter alınacak. 51 T-129, 2013-2018 yılları arası üretilecektir.

[27]

Rütbeler[değiştir | kaynağı değiştir]

NATO Kodu OF-10 OF-9 OF-8 OF-7 OF-6 OF-5 OF-4 OF-3 OF-2 OF-1 OF-D
Turkey
Kara Kuvvetleri
TR-ARMY-OF10.gif

Mareşal
TR-ARMY-OF9a.gif
Genelkurmay Başkanı
TR-ARMY-OF9b.gif
Orgeneral
TR-ARMY-OF8.gif
Korgeneral
TR-ARMY-OF7.gif
Tümgeneral
TR-ARMY-OF6.gif
Tuğgeneral
TR-ARMY-OF5.gif
Albay
TR-ARMY-OF4.gif
Yarbay
TR-ARMY-OF3.gif
Binbaşı
TR-ARMY-OF2.gif
Yüzbaşı
TR-ARMY-OF1a.gif
Üsteğmen
TR-ARMY-OF1b.gif
Teğmen
TR-ARMY-OF1c.gif
Asteğmen
Army-TUR-OR-09.svg
Astsubay Kıdemli Kademeli Başçavuş
Army-TUR-OR-08.svg
Astsubay Başçavuş
Army-TUR-OR-07a.svg
Astsubay Kıdemli Üstçavuş
Army-TUR-OR-07b.svg
Astsubay Üstçavuş
Army-TUR-OR-06a.svg
Astsubay Kıdemli Çavuş
Army-TUR-OR-06b.svg
Astsubay Çavuş


TR-Army-OR5a.svg
Uzman çavuş
TR-Army-OR4a.svg
Uzman onbaşı
Army-TUR-OR-05.svg
Çavuş
Army-TUR-OR-04.svg
Onbaşı
Rütbe işareti yok
ErAyrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Milli Savunma Bakanlığı
 2. ^ Nihal Atsız, "Türk Kara Ordusu Ne Zaman Kuruldu?", Orkun, Sayı: 18 (15 Temmuz 1963)
 3. ^ Nihal Atsız, "Türk Karaordusunun Kuruluşu Meselesi", Ötüken, Sayı: 4 (1973)
 4. ^ Yılmaz Öztuna, "Türk Ordusu 605 yıl önce kurulmadı", Hayat Tarih Mecmuası, Sayı: 8 (Ekim 1968)
 5. ^ President calls for national unity, Turkish Daily News, Thursday, September 13, 2007
 6. ^ Unification of Culture and Tourism Ministries constitutional One soldier killed, three injured in terrorist attack Minister Cicek says Turkey's credit, Turkish Daily News, October 17, 2003.
 7. ^ "Turkish Army". Ole Nikolajsen. http://www.ole-nikolajsen.com/TURKISH%20FORCES%202004/TURKISH%20ARMY%202008.htm. Erişim tarihi: January 17, 2009. 
 8. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co Army Recognition. "Turkish Army Land Forces military equipment and vehicles of Turkey". http://www.armyrecognition.com/turkey_army_turkish_land_forces_modern_military_equipment_armoured_vehicle_._equipements_v_hicules_b.html. Erişim tarihi: 26.11.2013. 
 9. ^ http://weaponsystems.net/weapon.php?weapon=AA04%20-%20Galil
 10. ^ http://www.radikal.com.tr/turkiye/hayata_donus_ilk_kez_gun_isigina_cikti-943931
 11. ^ Jones, Richard D.; Ness, Leland S., ed. (27 January 2009). Jane's Infantry Weapons 2009–2010 (35 bas.). Jane's Information Group. ISBN 978-0-7106-2869-5. http://books.google.com/books?id=A5ngPgAACAAJ. 
 12. ^ http://weaponsystems.net/weapon.php?weapon=AA04%20-%20Tavor
 13. ^ http://gunrunnerhell.tumblr.com/post/36768697629
 14. ^ http://weaponsystems.net/weapon.php?weapon=BB03%20-%20M134
 15. ^ http://weaponsystems.net/weapon.php?weapon=BB04%20-%20RPG-7
 16. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap Global Secuirty. "Turkey Army Equipment". http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/tu-army-equipment.htm. Erişim tarihi: 26.11.2013. 
 17. ^ http://video.milliyet.com.tr/video-izle/Mehmetcik-Bu-Silahi-Ilk-Kez-Kullandi-LH4VGXC0fe05.html
 18. ^ http://www.worldbulletin.net/?aType=haber&ArticleID=98699
 19. ^ "Germany to Sell 298 Leopard 2 Tanks to Turkey". DefenseIndustryDaily.com. 2005-11-11. http://www.defenseindustrydaily.com/germany-to-sell-298-leopard-2-tanks-to-turkey-01473/. 
 20. ^ http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1316729
 21. ^ http://www.iha.com.tr/gundem/turkiye-heronlarina-kavusuyor/43176
 22. ^ http://rewreward.blogspot.com/2012/01/turkiye-atakna-kavusuyor.html/
 23. ^ http://www.bmc.com.tr/indexx.php?l=1&sayfa_id=101&g_id=2706&id=12558
 24. ^ http://www.trdefence.com/?p=1411
 25. ^ http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18342422.asp?gid=381
 26. ^ http://www.trdefence.com/2011/05/12/turkey-nears-chinook-agreement-idef/
 27. ^ http://rewreward.blogspot.com/2012/01/turkiye-atakna-kavusuyor.html/

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]