Belçika tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belçika Devrimi (1830)

Belçika tarihi günümüzde Belçika Krallığı'nın sınırı içinde kalan bölgelerin tarih öncesi zamanlardan günümüze kadar süregelen tarihidir.

Belçika tarih öncesi dönemlerde Kelt kabileler tarafından yönetiliyordu. Bunlarden en önemlileri Menapii idi. Roma zamanında Güney Hollanda, Belçika, Kuzey Fransa ve Batı Almanya'nın bazı bölümlerinde yerleşik olan Kelt Kabileler “Belgae” olarak adlandırılıyorlardı.

Bölge Orta Çağ'da derebeyliklerine bölünmeden önce Roma İmparatorluğu'na bağlıydı. Orta Çağ'da (bugünkü bilinen Belçika), Fransa ve Alman İmparatorluğu arasında bölündü. Schelde akarsuyu bu iki imparatorluğun arasında sınır olarak kabul ediliyordu. Bugünkü Belçika bölgesi 15. yüzyıl'da Habsburglar’ın eline geçti ve 18. yüzyıl'ın sonlarında Fransızlar tarafından işgal edildi.

Napolyon Bonapart'ın 1815’teki yenilgisinden sonra Belçika, Fransa'ya karşı bir tampon bölge oluşturmak için Hollanda Birleşik Krallığı'na iltica etti. Avrupa'nın beş büyük gücünün Avusturya, Britanya, Fransa, Prusya ve Rusya'nın temsilcilerini bir araya getiren ve 20 Aralık 1830'da başlayan Londra Konferansı'nda, Hollanda Birleşik Krallığı'ndan Belçika'nın ayrılmasını tanındı ve Belçika'nın bağımsızlığını kalıcı olarak garanti edildi.

21 Temmuz 1831 tarihinde Hollanda'dan ayrılıp, bağımsızlık ilan ederek meşruti monarşi yönetime geçmiştir. Belçikanın arma simgesi, “Birlikten Güç Oluşur” anlamını taşımaktadır. Bu birlik 1831'de 9 ilin birleşmesinde başarılı oldu ve bu dokuz ilin arması ülkenin arma levhasında temsil edildi.

Belçika I. ve II. Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından işgal edildi. Kuzeyde Felemenkçe konuşan Flamanlar ve güneyde Fransızca konuşan Valonlar arasındaki gerginlik son yıllarda anayasal değişikliklere sebep oldu. Böylece Belçika üç bölgeli ve üç topluluklu bir federal devlet haline geldi.

23 Ekim 2008'de Flaman bölge hükûmeti, internet sitelerinde Belçika için ".be" olan alan adı kısaltmasını 2009 yılından itibaren Flamanlar için ".fla", ".vla" ya da ".vln" şeklinde tescil ettirerek kullanma kararı aldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ulke internette bolundu&ver=05 milliyet.com". 12 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2008.