İçeriğe atla

"Antikomünizm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
78.180.11.69 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri alındı: tarafsız bakış açısına sahip değil (HG) (3.4.9)
(→‎Nazi Almanyası: Holodomor ya da Ukrayna Kırımı sonucunda yaklaşık 8 milyon insan ölmüştür. Bu soykırıma ait belgeler ise Soviyetler Birliğinin dağılmasından sonra ortaya çıkmıştır.)
k (78.180.11.69 (mesaj) tarafından yapılan değişiklikler geri alındı: tarafsız bakış açısına sahip değil (HG) (3.4.9))
Etiket: Geri döndürme
[[Adolf Hitler|Hitler]]’i ziyaret ettikten sonra, Hearst’ün sansasyonel basını Sovyetler Birliği’nde gerçekleşen korkunç olaylar hakkında “ifşaatlarla” dolmaya başlamıştır. Bu konular cinayetler, soykırım, kölelik, yöneticilerin sefahati ve halkın sefaleti üzerine işlenmekteydi. Tüm bu olaylar büyük puntolarla manşetten verilmekteydi. Malzeme de [[Nazi]] politik polisi [[Gestapo]] tarafından sağlanıyordu. Gazetelerin ilk sayfasında sık sık [[Sovyetler Birliği]] hakkında karikatürler ve elinde bir bıçak olan haydut [[Stalin]] karikatürü gibi fotoğraflar yer alıyordu. Bu makaleler o yıllarda her gün ABD’de yaklaşık 40 milyon kişi, dünyada da daha milyonlarca kişi tarafından okunmaktaydı.
 
Hearst’ün Sovyetler Birliği'ne karşı ilk basın kampanyalarından biri [[Ukrayna]]’da sözde açlıktan ölen milyonlarca insan hakkındaydı. Bu kampanya 18 Şubat 1935'te, ''[[Chicago American]]'' gazetesinin ''"Sovyetler Birliğinde 6 milyon insan açlıktan öldü"'' manşetiyle başladı. Hearst'e bağlı gazeteler [[Nazi Almanyası]]'nın sağladığı malzemeyle [[Bolşevik]]ler tarafından yaratılan ve Ukrayna’da birkaç milyon kişinin ölümüne yol açan sözde soykırım ( [[Holodomor|Holodomor )]] hakkında hikâyeler üretmeye başladı.<ref>Sousa, Mario [http://www.mariosousa.se/LiesconcerningthehistoryoftheSovietUnion.html ''Sovyetler Birliği tarihine ilişkin yalanlar''], {{İng}} 15 Haziran 1998, Erişim tarihi: 27 Ağustos 2015.</ref>
 
[[Nazilerin Sovyet savaş esirlerine işledikleri suçlar]] antikomünist gerekçelerle gerçekleşti.
2.118

değişiklik