Yüzdeler Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uzlaşının kopyası

Yüzdeler Anlaşması ya da Churchill-Stalin oranlar uzlaşısı, II. Dünya Savaşı sonrasında Güneydoğu Avrupa'nın nüfuz bölgelerine göre nasıl pay edileceğini belirleyen antlaşma.

9 Ekim 1944'te Churchill ve Stalin Moskova Konferansında bir araya gelirler ve Churchill, Romanya'nın %90 ve Bulgaristan'ın %75 oranında Sovyet nüfuzu altında; Yunanistan'ın ise %90 oranında Birleşik Krallık nüfuzu altında olmasını; Yugoslavya ile Macaristan'da ise yarı yarıya nüfuz sahibi olmalarını önerir. Bu öneri Stalin'e tercüme edilirken resimde kopyası bulunan bir kağıda bu paylaşım oranlarını yazar ve tercümeden sonra Stalin'e gösterip şöyle der:

"Milyonların kaderini belirleyecek bu tür konuları ayak üstü konuşmamız gelecekte oldukça olumsuz karşılanmaz mı, kağıdı yakalım."

Fakat Stalin buna "Hayır, sende dursun" diyerek cevap verir.

İki ülkenin dış işleri bakanları 10 ve 11 Ekim'de paylaşım üzerinde bir karara varırlar. Buna göre Sovyet Rusya'nın Bulgaristan ve Macaristan'daki nüfuz oranı %80 olarak değiştirilirken diğer ülkelere dokunulmaz.

Stalin, Yunanistan için verdiği sözde durarak iç savaş halindeki Yunan komünistlerine destek olmayınca Britanya ve ABD'nin yardımı ile dönemin Yunan hükûmeti, Yunan İç Savaşı'nın galibi olur. Daha sonra Churchill bu gerçeği bir gazeteye verdiği demeçte de ifade etmiştir.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ P. M. H. Bell, The World Since 1945: An International History (2001), ISBN 0-340-66235-2