Wolfsschanze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wolfsschanze, Gierloz, Poland 1.jpg
Wolfsschanze, Gierloz, Poland 2.jpg

Führerhauptquartier Wolfsschanze Adolf Hitler'in Doğu Prusya, Rastenburg'da bulunan İkinci Dünya Savaşı'nda Doğu Cephesi'nde bulunan karargâhı. 1941-1944 yılları arasında kullanılmıştır. Hitler'in lakaplarından biri de Kurt olduğu için Wolfsschanze'nin Türkçesi: Kurdun ini dir. Hitler tarafından savaş gözlemcisi olarak davet edilmiş General Cemil Cahit Toydemir liderliğinde Türk askeri heyeti 25 Haziran 1943 ve 7 Temmuz 1943 tarihleri arasında İngiliz Kanalı, Doğu Cephesi ve Hitler'in Doğu Prusya'daki Wolfsschanze'yi ziyaret etti. Wolfsschanze'deki görüşme 7 Temmuz'da 1943'te gerçekleştirilmişti.

1944'te başını Albay Claus von Stauffenberg'in çektiği ve bazı Generallerinde bulunduğu Hitler'e yapılan 20 Temmuz suikast girişimi burada gerçekleştirildi.

Hitler savaşın Almanların lehine gittiği günlerde SSCB'ye savaş ilan edip Doğu Cephesini açınca bu Karargâh'a 21 Haziran 1941 gecesi yerleşti, Kızıl Ordu'nun giderek ilerlemelerinden dolayı 20 Kasım 1944'te terketti. Karargâh 25 Ocak 1945'te havaya uçuruldu. Almanlar geri çekilirken Wolfsschanze'nin büyük bölümünü harap edip bıraktılar.

Suikast girişiminden sonra Hermann Göring kurmayları ile beraber olay yerini inceliyor ve bilgi alıyor