İçeriğe atla

Zufar Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dhofar Ayaklanması sayfasından yönlendirildi)

Zufar Ayaklanması (1963–76) (Arapça: ثورة ظفار‎) veya Zufar Savaşı (Arapça: الحرب في ظفار‎) veya Umman İç savaşı (Arapça: الحرب الأهلية العمانية‎). Umman'ın Zufar vilayetinde 1962 ile 1976 arasında gerçekleşen isyan. Umman devleti ayaklanmayı ingiliz ve İran yardımıyla bastırabildi. İsyancılar Sovyetler tarafından destekleniyordu. Umman Sultanı Kâbus ayaklanmayı bastırdıktan sonra Umman'ı bağımsız ve farklı dış politika hamleleriyle şu anki konumuna getirdi.

Yabancı katılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Belucistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Pakistan'ın hakimiyetinde bulunan ve Pakistan'ın liman bolgesi olan Belucistan'dan önemli katılım olmuştu. Beluç birlikleri, Umman Ordusunun önemli bir bölümünü oluşturuyordu. Hatta Umman, isyan sırasında, orduya takviye için daha fazla Beluç getirebilmek için çalıştı.

Solcu öğrenci örgütü olan Beluç Öğrenci Organizasyonu (BSO), Dhofari direnişçileri ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. 1979'da BSO aktivisti Hamid Beluç, daha fazla Beluç birliği almak üzere Belucistan'ı ziyaret eden bir Umman askeri görevlisini öldürmeye çalıştı. Ummanlı subay yaralandı ve Hamid Beluç bir Pakistan askeri mahkemesi tarafından mahkûm edildi ve daha sonra infaz edildi.