İçeriğe atla

Orman Gerillaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Orman Gerillaları (Fince: Metsäsissit), 1920 yılında Tartu Antlaşması'nın imzalanması sonrası bu antlaşmaya karşı çıkan bazı Beyaz Ordu mensupları ile antlaşma sonrası Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'e bırakılan Repola ve Porosozero şehirlerindeki Fin halkının geliştirdiği antikomünist direniş hareketi.[1] Çatışmalar Doğu Karelya ayaklanması ve 1921-22 Sovyet-Fin çatışması kapsamında gerçekleşmiştir. Yaklaşık 2.000 kişilik Metsäsissit kuvvetleri 1921'de Sovyet yöneticilerine karşı başlattıkları isyan sırasında Doğu Karelya'nın büyük bölümünü ele geçirmeyi başarmıştır. Ele geçirilen bölgeler yeni kurulan Finlandiya ile birleştirmeyi amaçlanmışsa da, yiyecek ve cephane sıkıntısı çekmeleri ve Sovyet güçlerine göre sayıca az olmaları nedeniyle Metsäsissit birlikleri yenilerek 1922'de Finlandiya'dan çekilmiştir.[2]

Orman Gerillaları, Doğu Karelya tarihinde kurulan ilk özel ordudur.[1] Ordunun bayrağı kırmızı-siyah-yeşil renklerden oluşan Doğu Karelya haritası üzerine silahlı bir ayı ve kartal figürüdür.[1] Ordunun toplam gücü 3.000 civarında idi.[2]

Ordu, Sovyet kuvvetleri ile çatışmasının yanı sıra Fin yerel komünist örgütler ile de çeşitli çatışmalara girmiştir.

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulusal bağımsızlık hareketleri olarak kurulan Orman Gerillaları'nın kuruluşu Finlandiya'nın ulusal bağımsızlığını yeniden kazanmasıyla birlikte milliyetçilik ve irredantizm ile yakından bağlantılıdır. Diğer bölgelerde yaşayan Fin halklar da aynı kazanıma ulaşma konusunda yükümlülükleri olduğunu hissetmiş ve ordulaşma yoluna gitmişlerdir. En yakın ve sayısal olarak en büyük "soydaş ülke" olan Estonya, aynı dönemde bağımsızlığını kazanmıştır fakat o dönem Sovyetler ile savaş hâlen devam etmekteydi. Fin İç Savaşı, Finlandiyalı vatandaşlar ve diğer Fin halklardaki güçlü milliyetçi duyguları uyandırmıştı ve bu duyguları harekete geçirmenin somut yollarını arıyorlardı. Bu dönem boyunca Finler ulusal bağımsızlık faaliyetlerinde nispeten yüksek bir orana katılmışlardır. İç savaştaki Beyaz Ordu sempatizanları Finlerin birçoğu savaşın bir sonucu olarak radikal olarak milliyetçi bir hale geldi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Niinistö, Jussi: ”Antti Isotalo - jääkäri ja heimosoturi”, Suomalaisia soturikohtaloita: Helsinki: Suomalaisuuden liitto, 1998. ISBN 951-96348-5-1.
  2. ^ a b Kemppi, Jarkko: ”Itä-Karjalan kansannousu ja metsäsissit”, Suomalainen sissitoiminta, Helsinki: Tammi, 2013. ISBN 978-951-31-6312-9.