Kızıl Tehlike

Vikipedi, özgür ansiklopedi
I. Kızıl Tehlike zamanında Amerika Birleşik Devletleri hükûmetinin karşıt propaganda afişlerinden biri
1919'de yayınlanan bir karikatür: Avrupalı bir anarşist Özgürlük Heykeli'ne bomba koyuyor

Kızıl Tehlike ya da Kızıl Panik, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından ilk olarak 1919-1920 yılında politik aktivistlere ve sosyalistlere karşı başlatılan antikomünist propagandaya verilen ad. Ardından II. Dünya Savaşı'nı izleyen 1947-1957 yılları arasında tekrar Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki ve dışarısındaki komünistlerin federal hükûmeti yıkıp yerine komünist bir düzen getirmesi tehlikesine karşı yürütüldü.

Birinci Kızıl Tehlike (1919-1920)[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Kızıl Tehlike, 1917 yılında Rusya'da gerçekleştirilen Ekim Devrimi’nin ardından sosyalizmin politik etkinliğinin artmasına karşı başlatıldı. Aslında “Kızıl Tehlike” terimi Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin komünizm korkusunu ifade etmektedir. 1920’lerde anarşist, komünist ve diğer radikal sol grupların toplamı 150,000 civarında idi. Bu sayı o dönemki Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yaklaşık %0,1'idir.

Komünizm korkusunu tetikleyen asıl olay ise 1919 yılında yaşanan işçi grevleri idi. Boston polisi, yüzbinlerce metal ve kömür madencisi grevlere çıktı. Amerika Birleşik Devletleri tarafından bunun örgütleyicisi komünistler olarak görüldü. 1920 yılında başlatılan "komünist avı" ile beraber 6,000 civarında politik aktivist, ABD’nin “Kızıl Tehlike” adını verdiği anti-komünist propagandasına dayanılarak hapse atıldı. Ardından 1920-1930 yıllarında ABD’de anti-komünist propagandaların yapıldığı bir kültür inşa edildi.[1]

İkinci Kızıl Tehlike (1947 – 1957)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Kızıl Tehlike diye adlandırılan (McCartyhism olarak da bilinir) II. Dünya Savaşı’nın ardından Sovyetler Birliği ve komünizme duyulan çekinceye karşı başlatılan karşı siyasi propagandadır. Sovyetler Birliği’nin II. Dünya Savaşı’nda kazandığı başarılar, komünizmin yükselişi, Doğu Avrupa'da ve Çin’nde komünist partilerin iktidara gelmesi gibi faktörler Amerika Birleşik Devletleri yönetimini paniğe düşürmüştür. Amerika Birleşik Devletleri hükûmeti içerisinde çalışan bazı kişiler bile “Komünist şüphesiyle” işlerinden olmuşlardır.[2] Savaş sonrası dönemde Sovyet Birliği’nin bir dünya gücü haline gelmesi, silah teknolojisinin gelişmiş olması ve Amerika Birleşik Devletleri içerisindeki komünistlerin Sovyetler Birliği'ne bilgi sızdırabileceği korkusu ABD'li hükûmet yetkililerini korkutmuştur.[3]

İlgili filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kızıl Tehlike: ABD'nin Komünizm korkusu". 5 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2015. 
  2. ^ Schrecker, E. (2002). The Age of McCarthyism: A Brief History with Documents, (İngilizce) Palgrave Macmillan, İkinci Baskı, 2002, s. 63–64, ISBN 0-312-29425-5.
  3. ^ "Second Red Scare". 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2015.