Savaşa Hayır, Ancak Sınıf Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Savaşa Hayır, Ancak Sınıf Savaşı (İngilizce: No War But The Class War; NWBTCW), anarşist ve komünist gruplar tarafından sınıf mücadelesi kavramını savunmak için kullanılan ve kapitalizme karşıtlığı ifade eden slogan.[1] Aynı zamanda bazı antikapitalist ve otorite karşıtlığıyla bilinen grupların adıdır.

Slogan[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşa Hayır, Ancak Sınıf Savaşı, kendine bu ismi veren gruplardan bağımsız olarak, bu gruplardan herhangi birine bağlı olmayan kişiler tarafından bir slogan olarak kullanılmaya başlanmıştır. Siyasi olarak sınıf mücadelesinin önceliğini vurgulayan bu slogan, çeşitli Marksist-Leninist partiler, organizasyonlar veya gruplar tarafından anti-militarist bir slogan olarak kullanılmıştır.

Slogan ilk kez İngiliz sosyalist yazar Jim Allen tarafından I. Dünya Savaşı yıllarının anlatıldığı "Umut Günleri" adlı eserde 1975 yılında kullanılmıştır.[2]

Grup adları[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalya'nın Torino kentinde İngilizce olarak yazılan duvar yazısı

İlk NWBTCW grubu 1990-1991 Körfez Savaşı sırasında Londra'da ortaya çıkmıştır. Bu gruplar savaştan sonra kendini feshetmişlerdir.

İkinci NWBTCW grubu ise 1999 Kosova Savaşı sırasında yine Londra'da ortaya çıktı. İlk ortaya çıktığı yıllardaki üyelerin de bulunduğu bu grup da savaş durduktan sonra feshedilmiştir.

Üçüncü NWBTCW grubu ise Ekim 2001'de Afganistan Savaşı sırasında kurulmuştur. Birleşik Krallık'ta faaliyet yürüten Komünist İşçi Örgütü tarafından organize edilen bu grubun bir bölümü "teorici" diğer bölümü ise "pratikçi" olarak anılmaktaydı. Pratikçiler olarak anılan grup zaman zaman eylemler düzenlemekteydi. Bunlardan birisi Critical Mass işgali idi. "Teorici" grup ise kendini "Savaşa Hayır, Ancak Sınıf Savaşı Tartışma Grubu" olarak isimlendirmişti, fakat bir zaman sonra bu grup dağılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ No war but the class war! Libertarian anti-militarism then and now 6 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce)Kate Sharpley Kütüphanesi, 2003 s. 21, Erişim tarihi: 1 Eylül 2016.
  2. ^ Days of Hope (1975) 1 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (İngilizce) Erişim tarihi: 1 Eylül 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]