Pravda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Правда
Pravda
Pravda-otsovruk-c.jpg
Tür Günlük gazete
Format Basılı kâğıt
Sahibi Komünist parti
İmtiyaz sahibi Komünist parti
Kuruluş tarihi 3 Ekim 1908
Siyasi görüşü Bolşevizm
Son yayım tarihi 22 Ağustos 1991
Genel merkez Avusturya Viyana
Rusya St. Petersburg
Rusya Moskova

Pravda (Rusça: Правда, Gerçek), Rusya'da yayımlanan günlük gazete.

1991'de iktidardan uzaklaştırılıp yasadışı ilan edilmesine değin Sovyetler Birliği Komünist Partisi Mekez Komitesi'nin resmi yayın organı olmuştur. Kapanmasından hemen sonra eski çalışanları tarafından aynı adla tekrar kuruldu.

İlk kez 1908'de Lev Troçki yönetiminde Viyana'da basılmaya başlanarak, kaçak yollardan Rusya'ya sokuluyordu. 1912'de Petersburg'da gizli bir gazete olarak yayımlanmaya devam edildi. Çarlık rejiminin polis örgütü tarafından sürekli olarak kapatılan gazete, her defasında başka bir adla yeniden çıktı. Sonunda 1917 Sovyet Devrimi'nden sonra partinin resmi yayın organı haline geldi (1918).

SSCB Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vladimir Lenin Pravda okurken.

SSCB'nin dağılmasına değin ülkenin en önemli resmi gazetesi, haber ve eğitim organı olan Pravda, bilim, ekonomi, kültür ve edebiyat konularında , ideolojik yorumlar ve makaleler yayımlıyordu. Ayrıca okur mektuplarına ve onları komünist kuram ve programlar konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan yazılara yer veriyordu. Uluslararası ilişkilerle ilgili haber ve yorumlar, Sovyet dış politikasının sesi durumundaki sesi durmundaki İzvestiya gazetesinde yer aldığından, Pravda'daki dış haberler genellikle yabancı ülkelerdeki iç gelişmelerle sınırlıydı. Az sayıda fotoğraf kullanan Pravda sayfa düzeni ve tipografisiyle de SSCB komünist partisini temsil eden bir yayın organıydı. Ayrıca uluslarası basında yeralan haberler, sansürlü olarak yayımlanırdı. Pravda'da yayımlanan başyazılardan çoğu, rejimin ve komünist partinin resmi söylemleri olduğundan öteki Sovyet gazetelerinde de yayımlanırdı.

SSCB sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos 1991'de Mihail Gorbaçov'un yönetimine karşı girişilen darbenin başarısızlığa uğramasının ardından, Boris Yeltsin tarafından çıkarılan bir kararnameyle Sovyetler Birliği Komünist Partisi kapatıldı. Bunun üzerine gazete çalışanları da Pravda'nın Komünist Partiyle olan ilişkisini kestiler.Pravda'nın logosundaki parti amblemleri çıkarıldı ve gazete bağımsız bir organ durumuna geldi. Mart 1992'de yayımına ara verildi ve izleyen ay küçültülmüş boyutlarla yayımına yeniden başladı. 1999'da internet üzerinden yayınlanmaya başlayan ilk Rusça gazete olan Pravda Online'ın ismi dışında Pravda gazetesiyle bir ilişkisi yoktur.

İlgili bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]