Batı ihaneti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalta Konferansı'ndaki "Üç Büyükler": Winston Churchill (İngiltere), Franklin D. Roosevelt (ABD) ve Joseph Stalin (SSCB)

Batı ihaneti, Birleşik Krallık, Fransa ve bazen ABD'nin, II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında ve sonrasında Çekoslovak ve Polonya devletlerine ilişkin yasal, diplomatik, askeri ve ahlaki yükümlülüklerini yerine getirmediği görüşüdür. Ayrıca bazen o sırada diğer Orta ve Doğu Avrupa devletlerinin muamelesine de atıfta bulunur.

Terim, Münih Anlaşması sırasında Çekoslovakya'ya yapılan muamele ve bunun sonucunda Almanya tarafından işgal edilmesinin yanı sıra, ülke 1939'da Almanya ve Sovyetler Birliği tarafından işgal edildiğinde Fransa ve İngiltere'nin Polonya'ya yardım etmedeki başarısızlığı da dahil olmak üzere çeşitli olayları ifade eder. Aynı kavram, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ın Tahran, Yalta ve Potsdam konferansları sırasında Sovyetler Birliği'ne verdiği tavizleri ve Nazi işgaline karşı Varşova Ayaklanması sırasındaki pasif duruşlarını ve savaş sonrası olayları ifade eder. Bölgeyi Sovyet nüfuz alanına aldı ve komünist Doğu Bloku'nu yarattı.

Tarihsel olarak, bu tür görüşler, Nazi Almanya'sının yükselişi ve güçlenmesi de dahil olmak üzere 20. yüzyılın en önemli jeopolitik olaylarından bazılarıyla iç içe geçmiştir. Sovyetler Birliği'nin Avrupa'nın büyük bir bölümünü kontrol eden baskın bir süper güç olarak yükselişi ve II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında alınan çeşitli anlaşmalar, ittifaklar ve pozisyonlar ve Soğuk Savaş'a devam etmiştir.

İhanet algısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesörler Charlotte Bretherton ve John Vogler'a göre, "Batı ihaneti kavramları", Batı'nın "İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Orta ve Doğu Avrupa'yı terk etmesi" ile ilgili "tarihsel ve ahlaki sorumluluk duygusu"na bir göndermedir. Orta ve Doğu Avrupa'da, 1938 Münih Krizi ve 1945 Yalta Konferansı'nın sonuçlarının, Batılı güçlerin Orta ve Doğu Avrupa'ya ihaneti olarak yorumlanması, Orta ve Doğu Avrupa tarafından kullanılmıştır ve Doğu Avrupalı liderler, NATO'ya üyelik gibi daha yeni siyasi taleplere boyun eğmeleri için Batılı ülkelere baskı yapacaktır.