John F. Kennedy Suikastı

Koordinatlar: 32°46′45″N 96°48′31″W / 32.77903°K 96.80867°B / 32.77903; -96.80867
Vikipedi, özgür ansiklopedi
John F. Kennedy suikastı
Başkan John F. Kennedy suikasta uğramadan önce başkanlık limuzininde.
Harita
BölgeDealey Plaza, Dallas, Teksas, ABD
Koordinatlar32°46′45″N 96°48′31″W / 32.77903°K 96.80867°B / 32.77903; -96.80867
Tarih22 Kasım 1963 (59 yıl önce) (1963-11-22)
12:30 (CT)
HedefJohn F. Kennedy
Saldırı türü
Keskin nişancı suikastı
ŞüphelilerLee Harvey Oswald
Başkan Kennedy, eşi Jacqueline, Teksas valisi John Connally ve onun eşi suikastten kısa bir süre önce başkanlık limuzinindeydi.

Başkan John Fitzgerald Kennedy suikastı, ABD'nin otuz beşinci başkanı John Fitzgerald Kennedy'nin, 22 Kasım 1963 Cuma günü saat 12.30'da Dallas'ta öldürülmesi olayı.[1][2][3]

Kennedy, 1964 seçimlerindeki rakibinin Arizona'nın cumhuriyetçi senatörü Barry Goldwater olacağına ve onu ezici bir yenilgiye uğratırsa istediği reform yasalarını Kongre'den geçirecek gücü elde edeceğine inanıyordu. Bu planını gerçekleştirmesini engelleyecek en önemli sorun, yardımcısı Johnson'ın eyaleti Texas'ta her ikisi de Demokrat olan Vali John B. Conally ile Senatör Ralph Yarborough arasında süren çekişmeydi. Kennedy seçmenlere karşı bir birlik görünümü yaratmak amacıyla iki siyasetçiyi yanına alarak eyalette bir gezi düzenlemeyi kararlaştırdı.

22 Kasım 1963 Cuma günü, yerel saat ile 12.30'da eşiyle birlikte açık bir araba içinde Dallas'ta bir konvoyun arasında ilerlerken ateş açıldı. Ensesinden, boğazından ve başından üç kurşun alan Kennedy, Parkland Hastanesi'ne götürülürken yolda öldü. Vali Connally ağır yaralanmasına karşın kurtarıldı. Başkan Yardımcısı Johnson aynı gün yemin ederek başkanlığı üstlendi.

Aynı gün cinayetin sorumlusu olarak yakalanan 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald, iki gün sonra bir gece kulübünün sahibi olan Jack Ruby tarafından Dallas polis müdürlüğünün önünde öldürüldü.

Söz konusu suikast Zapruder adlı bir kişi tarafından 8 mm'lik Bell&Howell kamerası ile görüntülendi, tüm soruşturmaların ana inceleme dayanağı bu görüntüler oldu.[kaynak belirtilmeli] Aynı gün içinde Lee Harvey Oswald suikast suçundan tutuklandı,[kaynak belirtilmeli] fakat iki gün sonra Oswald'ın kendisi de Jack Ruby isimli bir kişi tarafından Dallas polis karakolunun bodrum katında vurularak öldürüldü.[kaynak belirtilmeli] Suikastta İtalyan yapımı olan Manlicher Carcano dürbünlü tüfeğin kullanıldığı açıklandı. Kennedy üstü açık araba ile halkı selamlar iken ilk kurşun ensesinin altından girip kravat düğümünden çıkmış ikinci mermi Dallas Valisi Connaly'i sırtından ağır yaralamış üçüncü ve ölümcül darbe Kennedy nin kafasının üst bölümünü parçalamıştır. O şekilde araç doğrudan hastaneye yönlenmiş ancak Kennedy tüm çabalara karşın kurtarılamamıştır. İlk atış ile son atış arasında yaklaşık 5,6 saniye bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Ancak olayı araştıran FBI ajanlarının hiçbirisi nişan almaksızın bile benzer şekilde ateş etme başarısını gösterememiştir.[kaynak belirtilmeli] Kullanılan silahın en son olarak 1945 yılında üretilmiş olan ve mermilerin tek tek hazneye sürüldüğü kollu mekanizma ile çalışan bir silahtır.[kaynak belirtilmeli] Üç merminin ayrı ayrı sürülmesi ve nişan alınması bu kadar sürede başarılamamıştır[kaynak belirtilmeli] (suikast sırasında 5 atış olduğu da iddia edilir fakat bunların yankıdan kaynaklandığı varsayılmıştır).[kaynak belirtilmeli]

ABD'nin o zamanki başkan yardımcısı olan Lyndon B. Johnson, yemin ederek Kennedy'nin yerine 36. başkan olarak göreve başladı. Kennedy'ye yapılan bu suikastın arkasında İsrail olduğu iddiaları vardır.[kaynak belirtilmeli] Bunun nedeni ise Kennedy'nin İsrail'in nükleer programına karşı çıkmasıdır.[kaynak belirtilmeli] Mordehay Vanunu isimli İsrailli bir nükleer tesis işçisi, yaptığı açıklamada "Amerikalı denetçiler tesislere geldiğinde silahlar özel yapım duvarlara saklandı" demiştir.[kaynak belirtilmeli] Bu açıklama üzerine büyük tehditler alan Vanunu bir daha bu konu hakkında açıklama yapmamıştır.[kaynak belirtilmeli] Bununla birlikte Kennedy Suikastı sorumlusunun bir İsrail milliyetçisi tarafından öldürülmesi bu işin arkasında Mossad'ın olabileceği şüphelerini artırmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Çünkü Kennedy'nin İsrail'in nükleer programını eleştirmesi ve ona destek çıkmaması bu suikastın başlangıç noktası olabilir.[kaynak belirtilmeli] Doğaldır ki bütün bunlar kanıtlanamamış varsayımlardan ibarettir.

Bir diğer iddia da bölge savcısı Jim Garrison'ın ortaya attığı Pentagon, FBI, CIA ve Gizli Operasyonlar birimlerinin ortak bir suikast planladığıdır.[kaynak belirtilmeli] Jim Garrison suikast ile birlikte başkan yardımcısının göreve atanması sebebi ile hükümete gizli bir darbe yapıldığını iddia etmiştir. Suikastte 3 nişancının olduğu iddia etmiş ve Clay Shaw adlı iş insanının suikastte parmağı olduğu gerekçesiyle sanık olarak göstermiştir. Fakat gerek delillerin kaybolması, gerek olay gününde görgü tanıklarının çoğunun ifadelerinin kayıt altına alınmaması ve ulusal arşivdeki delillerin ulusal güvenlik sebebi ile gösterilmemesi yüzünden Clay Shaw suçsuz bulunmuştur.

1963'te Gizli Operasyonlar Şefi olan Richard Helms, Clay Shaw'un CIA için çalıştığını 1979'da kabul etmiştir. Meclisin Suikast Araştırmaları Komitesinin dosyaları, 2029 yılına kadar mühür altında olacaktır.

Kennedy olay günü kasıklarından ve kaburgalarından sakatlandığı için korseyle sarmalanarak tura çıkmıştı. İlk kurşunu yedikten sonra bu sebeple arabaya düşememiş ve dimdik kalmış; bu sayede kafasını parçalayan ikinci kurşun için açık bir hedef oluşturmuştu.

Bu güne kadar söz konusu cinayet aydınlatılamadı. Cinayetlerle uzaktan yakından ilgisi veya bilgisi olan tüm kişiler birer birer delil bırakılmadan ortadan kaldırıldı.[kaynak belirtilmeli] Abraham Lincoln'den sonra John F. Kennedy'nin de suikastı ABD halkında derin izler bıraktı.

Teoriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "JFK Kennedy suikastı, Zapruder audiovideo". 27 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2010. 
  2. ^ "Zapruder Film". 15 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2010. 
  3. ^ Dallas Police dictabell 26 Kasım 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..