Adnan Öztrak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adnan Öztrak
Doğum 1915
Malkara, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 15 Aralık 1992 (77 yaşında)
Eğitim Üniversite
Meslek Bürokrat
Çocuk(lar) Ankara, Türkiye

Adnan Öztrak (1915, Malkara, Osmanlı İmparatorluğu - 15 Aralık 1992, Ankara, Türkiye), Türk bürokrat.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. İçişleri Bakanlığı Vekalet Maiyet Memurluğu, Yenice, Elmadağ ve Keçiören Nahiye Müdürlüğü, Şarkikaraağaç ile Kızılcahamam'da Kaymakamlık, Çalışma Bakanlığı Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü, Başbakanlık Genel Teftiş Başmüşavirliği, Basın Yayın Umum Müdürlüğü Fen. Hey. Reisliği, Teknik Malzeme Tedariki Büro Müdürlüğü, Serbest avukatlık ile TRT Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Atatürk tarafından Sergey Yutkoviç'e hazırlatılan Türkiye'nin Kalbi Ankara adlı belgeselin yayınını 10 Kasım 1969'da "Bu film ancak Moskova’da seyrettirilebilir. Yayını kesin" diyerek durdurttu. Bu olaydan sonra TRT Program Daire Başkanı Mahmut Tali Öngören'in görevine önce ara verildi ardından görevinden atıldı. O gecenin yayın sorumlusu gazeteci Varlık Özmenek ise disiplin cezasına çarptırıldı ve 12 Mart Muhtırası’nın ardından o da TRT’den atıldı.[1]

Eski İçişleri Bakanı Faik Öztrak’ın oğlu, eski İçişleri Bakanlarından Orhan Öztrak ile Devlet Bakanlığı, Fahri Korutürk ve İhsan Sabri Çağlayangil dönemlerinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapmış İlhan Öztrak'ın ağabeyi, eski Maliye ve Devlet Bakanı Şefik İnan'ın kayınbiraderi,[2] eski Hazine müsteşarı ve Tekirdağ milletvekili Faik Öztrak'ın amcasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yasaklı belgesel Çankaya Köşkü'nün sitesinde" 27 Ağustos 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Milliyet website, 24 Ağustos 2008.
  2. ^ "HANDAN İNAN HÜRRİYET VEFAT İLANI". 8 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2022.