Gladio

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gayri nizami kuvvetlere karşı koyma operasyonları cephe elkitapçığı (İngilizce) (İngilizce: Field Manual 31-15: Operations Against Irregular Forces) gerilla kuvvetlerin önerilen komuta yapısı. Bu yapıda bahsi geçen ülke Türkiye'dir.

Gladio (Türkçe: Kısa Kılıç), II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa'da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya'da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen kontrgerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladyo, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen "Gladyo operasyonu" NATO'nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayriresmî adı olarak kullanılır ve bazen "Süper NATO" adıyla da anılır.[1]

Latince'de kılıç anlamına gelen Gladio sözcüğünü ad olarak kullanan örgüt, Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu. CIA tarafından yönetilen ve finanse edilen örgüt, 1956 yılında ABD ile iş birliği içinde, casusluk ve gerilla savaşı yapmak üzere örgütlendi. Sardunya'da örgütün ilk eğitim kampı kuruldu ve Kuzey İtalya'da 139 yerde silah ve mühimmat depoları oluşturuldu. Resmi adı Müttefik Koordinasyon Komitesi (Allied Coordination Committee) idi.[2]

1956 sonrasında ikisi kadın 622 kişi ABD ve İngiliz gizli servisleri tarafından eğitildi.[2] Organizasyon dağıtıldı (1972-1973[2]), ancak kaldırılmadı.[3]

Soruşturmaların ünlü yargıcı Felice Casson, gizli servis arşivinde yaptığı incelemelerde, 1972 yılındaki bir bombalamanın kesinlikle NATO destekli bazı gizli örgütlerce yapıldığı sonucuna ulaştı: 2001 yılında, bu hipotez kesin ekarte edilmiş.[4] Yargıç, başbakan Giulio Andreotti'nin bilgisine başvurdu, 1972'de bu olay tespit edildiği için başbakan örgütün varlığını kabul etti, ancak 1972'de örgütün kapatıldığını söyledi. Adli soruşturma arşivlenen olmuştur: hiçbir suç yoktu.[5] Gladio gizli tesis oldu, aynı zamanda yasal ve meşru.[3]

Avrupa Parlamentosu bile sorunla ilgili karar tasarısında şu sözlere yer vermek durumunda kalmıştır: Avrupa Topluluğu'na üye pek çok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı operasyon örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükûmetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kırk yıldır bu örgütlerin demokratik kontrolden kurtulduğu ve NATO ile iş birliği halinde ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır.

Örgütün İtalya'daki adı Gladio idi. Türkiye'de kontrgerilla veya Özel Harp Dairesi[kaynak belirtilmeli], Yunanistan'da B-8 ya da SheepSkin, Belçika'da SDRA-8, Hollanda'da NATO Command, Batı Almanya'da Gehlen Örgütü, Stay Behind ya da Sword, Avusturya'da Schwert, Fransa'da Rüzgâr Gülü, İspanya'da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), İngiltere'de ise Secret British Network olarak bilinir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şubat-Mart 1994". 7 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009. 
  2. ^ a b c Montanelli, Indro; Cervi, Mario. L'Italia degli anni di piombo. Milano: Rizzoli Editore, 1991. (İtalyanca)
  3. ^ a b La Storia d'Italia di Indro Montanelli - 13 - Il caso Sindona e la P2 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Dailymotion.com (İtalyanca).
  4. ^ Gallo, Giuliano (4 Temmuz 2001). "Gladio, assoluzione per l' ex vertice Sismi: «Non hanno mentito»". Corriere della Sera. 11 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2017.  (İtalyanca)
  5. ^ Montanelli, Indro; Cervi, Mario. L'Italia degli anni di fango. Milano: Rizzoli Editore, 1993. (İtalyanca)

Kitap[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Montanelli, Indro; Cervi, Mario. L'Italia degli anni di piombo (1965-1978). Milano: Rizzoli Editore, 1991. (İtalyanca)
  • Montanelli, Indro; Cervi, Mario. L'Italia degli anni di fango (1978-1993). Milano: Rizzoli Editore, 1993. (İtalyanca)