Der Stürmer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alman vatandaşları, Worms kentinde Der Sturmer'i okurken, 1933

Der Stürmer (Saldırgan), Julius Streicher tarafından yayınlanan bir haftalık tabloid formatında Nazi gazetesiydi. NSDAP'nin önemli resmi gazetesi olarak 1923'ten 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı sonuna kadar yayınlandı. Gazete, Nazi propaganda araçlarının önemli bir parçasıydı ve şiddetli anti-Semitik ifadeler içeriyordu.[1] Tabloid tarzı olan Der Stürmer, sık sık anti-Semitik karikatürler ve Yahudilere karşı iftira, Kan iftirası[1], müstehcen, anti-Katolik, anti-komünist, anti-kapitalist ve de anti-"gerici" propaganda gibi suçlamalara ek olarak müstehcen materyaller yayınladı.

Der Stürmer'in ilk kopyası 20 Nisan 1923'te yayınlandı. Der Sturmer'in tirajı zamanla büyüdü ve büyük bir Alman nüfusunun yüzdesinin yanı sıra Arjantin, Brezilya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'ne dağıtımı yapıldı.

Der Stürmer, genellikle karikatürlerde ırkçı siyasi karikatürler dahil olmak üzere, grafik tasvirlerinin yanında, genellikle hayali korkular, abartı ve Yahudilere ve diğer Alman vatandaşları arasındaki davranış farklılıkları üzerinde dururdu.

Ağustos 1941 ve Eylül 1944 tarihleri ​​arasında, Julius Streicher Yahudi ırkının yok edilmesini ve yok edilişini isteyen makaleler yayınladı. Savaştan sonra, insanlığa karşı suçlardan mahkûm ve idam edildi.

Irkçı Karikatürler[değiştir | kaynağı değiştir]

Der Stürmer, bilinen en etkili antisemitik ırkçı karikatürlere sahip gazete idi. Abartılı ve biçimsiz/çirkin şekilde tasvir edilmiş yahudi suratları ve vücutları gazetede sık sık yayınlanırdı.Yahudilere karşı yapılan bu propagandalarda, "çocukları öldürüp kurban eden ve kanlarını içen yahudiler" gibi orta çağ mitlerinden esinlenilmiş hikayeler de kullanılırdı. Bu çizimlerin çoğu Fips adı ile de bilinen ve anti-semitik çizimleri ile ünlenmiş Philipp Rupprecht tarafından çizilmiştir. Saldırılarını "Yahudi kapitalistler" ve "Yahudi komünistler" başlıklarını birleştirerek yapmıştır.

Sayfa başlıklarının altında her zaman Heinrich von Treitschke tarafından 1880'lerde bastırılmış "Die Juden sind unser Unglück!" (Yahudiler bizim talihsizliğimiz!) mottosu yer alıyordu.[2] Gazetenin ana sayfasında yer alan mottosu ise "Deutsches Wochenblatt zum Kampfe um die Wahrheit" (Alman Haftalık Gazetesi Doğruluk İçin Savaşıyor) idi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Claudia Koonz, The Nazi Conscience, p 228 ISBN 0-674-01172-4
  2. ^ Ben-Sasson, H.H., ed. (1976): A History of the Jewish People. (Harvard University Press, Cambridge). ISBN 0-674-39730-4, p.875

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]