Kore'nin bölünmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kore Yarımadası ilk olarak 38. paralel boyunca daha sonra sınır hattı boyunca bölünmüştür.

Kore'nin bölünmesi, Kore'nin 1945 yılında II. Dünya Savaşı'nın Müttefikler tarafından kazanılmasıyla Kore'de Japonya'nın 35 yıllık yönetiminin 1 Numaralı Genel Karar sonucunda sona ermesinin ardından Kuzey ve Güney Kore olarak bölünmesidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği 38. paralel boyunca bir kontrol bölgesi ile ülkeyi geçici olarak işgal etmeye karar verdiler.

Soğuk Savaş'ın başlangıcı ile Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki bağımsız ve birleşik bir Kore'nin kurulması konusundaki müzakereler başarısızlıkla sonuçlandı. 1948 yılında BM gözetiminde seçimler yalnızca ABD işgali altındaki güneyde yapıldı. Bunun sonucunda Güney Kore'de Güney Kore kurulmuş olup bunu Kuzey Kore'de Kuzey Kore'nin kurulması izlemiştir. ABD Güney Kore'yi desteklerken Sovyetler Birliği ise Kuzey Kore'yi desteklemiştir ve iki hükûmette tüm Kore Yarımadası üzerinde egemenlik iddia etti.

1950-53 Kore Savaşı, iki Kore'nin Soğuk Savaş boyunca ve sonrasında Kore Tarafsız Bölgesi tarafından ayrılmasına yol açtı. 21. yüzyılın başlarında Güney'de liberal hükûmetler ve Kuzey'de önceki yönetimlere kıyasla daha dostane iki taraf arasında ilişkilerde iyileşme başladı.[1] Ancak bu değişiklikler Kuzey Kore'nin nükleer silah elde etmesine karşı olan muhafazakâr Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak döneminde büyük ölçüde tersine döndü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Feffer, John (9 Haziran 2005). "Korea's slow-motion reunification". Boston Globe. 23 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]