Çetnikler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çetnikler
Yugoslavya Cephesi
Chetniks Flag.svg
Çetnik bayrağı. Bayrak üzerinde şunlar yazar: Amblemin üzerinde "Kral ve Anavatan için" altında ise "Özgürlük veya Ölüm"
Aktif 1904–1946
İdeoloji Mutlak Monarşi
Sırp Milliyetçiliği
Yugoslavizm
Büyük Sırbistan
Büyük Yugoslavya
Liderler

Draža Mihailović
Kosta Pećanac
Ilija Trifunović-Birčanin
Pavle Đurišić
Dobroslav Jevđević

Momčilo Đujić
Karşıtlar(ı) Yugoslav Partizanları

Çetnikler (Sırpça: Четници, Četnici okunuşu: Çetnitsi), II. Dünya Savaşı'nda işgalci Mihver kuvvetlerine ve Hırvat işbirlikçilerine karşı direnmek amacıyla ortaya çıkan, ama daha çok Partizanlar olarak bilinen Tito'ya bağlı komünist gerillalarla çarpışan radikal milliyetçi, monarşist Sırp gerillalar.

Bosna'daki ilk Çetnik örgütlenmesinin ardından Karadağ, Hersek ve Dalmaçya'da benzer çeteler oluşturuldu. Merkezi Sırbistan olan en büyük çetenin komutanı Draža Mihailović, Müttefik kuvvetlerinin Yugoslavya'yı işgal ederek krallığı yeniden kurmasını sağlayacak bir çizgi izledi. Ekim-Kasım 1941'de Mihver kuvvetlerine karşı eşgüdüm içinde yürütülen görüşmeler sonuçsuz kalınca, Partizanlarla açık bir çatışmaya girdi (1 Kasım 1941). Sürgündeki Yugoslav hükûmetince savaş bakanlığına getirildikten sonra (Ocak 1942), Partizanlara karşı Mihver kuvvetleriyle iş birliği yapmaya yöneldi. Ümitlerinin kesen Müttefikler, Çetniklere yaptıkları askeri yardıma 1944'te son verdiler. Çetnikler savaşın sonunda sayıca küçüldü. Ravna Gora'daki karargahını terk etmek zorunda kalan Mihailović, Mart 1945'te az sayıdaki yandaşıyla birlikte Tito'nun Partizanlarına tutsak düştü. Belgrad'a götürüldü ve yargılanarak idam edildi.

II. Dünya Savaşı sonrası etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]