İçeriğe atla

Việt Nam Quốc Dân Đảng

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Việt Nam Quốc Dân Đảng
Việt Nam Quốc Dân Đảng
KısaltmaVNQDD
Kuruluş tarihi25 Aralık 1927
İdeolojiVietnam milliyetçiliği
Antikomünizm
Sosyalizm
Siyasi pozisyonMerkez sol
İnternet sitesi
Vietnam

Việt Nam Quốc Dân Đảng (kısaca VNQDD, Việt Quốc olarak da bilinirdi, Türkçe anlamı: Vietnam Milliyetçi Partisi), devrimci bir sosyalist siyasi parti. Fransız kolonisi döneminde bağımsızlık için mücadele etmiştir. 25 Aralık 1927 günü kurulan partinin kökenleri, 1920'lerin ortasına kadar dayanmaktadır. Bu dönemde, Hanoi'deki bir grup entelektüel genç, devrimci içerik yayınlamaya başlamıştı. Fransızlar yüzünden yayınevi kapanınca, VNQDD Nguyen Thai Hoc tarafından kuruldu. Çin Cumhuriyeti'nin Kuomintang'ını kendine örnek alan parti, kuzeyliler, özellikle de öğretmenler ve entelektüeller arasında bir popülerlik kazandı. Parti, çiftçiler ve işçiler arasında daha az popülerdi. Parti, küçük gizli hücrelere bölünmüştü.

1928 yılında parti Fransız yetkililere suikast düzenleyerek dikkatleri üzerine çekti. 1929 yılında ise pek çok parti üyesi tutuklandı. 1929 yılındaki iç bölünmeden sonra partinin popülerliği azaldı.

Birinci Çinhindi Savaşı sonrası VNQDD üyeleri Güney Vietnam'a kaçtı. 1975 yılındaki Saigon'un düşüşüne kadar orada kalan VNQDD üyeleri, bu tarihten sonra yurt dışına kaçtı.