Alperen Ocakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alperen Ocakları
Alperen Ocakları Amblemi 2014-01-28 23-35.jpg
Alperen Ocakları Amblemi
Slogan Zalime korku, Mazluma umut!
Kuruluş 1 Ekim 1992
Merkez Sakarya Mah., Tekin Sok. No:5, Hamamönü, Altındağ, Ankara
Lider Muhsin Yazıcıoğlu

Alperen Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı (eski adı: Nizam-ı Âlem Ocakları), Büyük Birlik Partisi'ne (BBP) yakınlığı ile bilinen, amacını İ'lay-ı Kelimetullah için Nizam-ı Âlem olarak açıklayan gençlik yapılanması.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ekim 1992’de kurulan, ilk Genel Başkanlığını Servet Avcı’nın yaptığı Nizam-ı Âlem Ocakları, Nizam-ı Âlem Ocakları Dergisi ile yayın hayatına atıldı. Türkiye genelindeki Nizam-ı Âlem Ocakları temsilciliklerinin, özelikle İstanbul ve Ankara Nizam-ı Âlem Ocakları’nın Bosna-Hersek ve Çeçenistan’a destek gösterileri, Çeçenistan’a yiyecek-giyecek yardımı yapmaları, bu dönemde Nizam-ı Âlem hareketinin önünü açmıştır.[1] 8 Mart 1997 tarihinde Yavuz Ağıralioğlu, Genel Başkanlık görevini Ege Bölge Başkanı görevinde bulunan Tuna Koç’a devretti. Tuna Koç, yeni başladığı görevinde eğitim çalışmalarına fazlaca yüklenerek, tüm teşkilatlarda bir eğitim seferberliği başlattı. Bu dönemde Nizam-ı Âlem Ocakları dergisi ile beraber Genç Alperen dergisi de çıkarılmaya başlandı. Üniversiteli Öğrenciler Birliği ve Liseli Öğrenciler Birliği gibi yapısal değişiklikleride teşkilatlar üzerinde uygulandı.[1]

Basında Alperen Ocakları[değiştir | kaynağı değiştir]

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün T.B.M.M.'de ki grup toplantısını Kürtçe yapması nedeniyle Alperen Ocakları protesto gösterisi düzenledi. Sokaklara inmeye karşı bir camia olan Alperen Ocakları, bu hareketleriyle basında geniş yer buldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]