Transdinyester Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Transdinyester Savaşı

Moldova ile Ukrayna arasında yer alan Transdinyester’in sınırları kırmızı ile gösterilmiştir.
Tarih2 Mart – 21 Temmuz 1992
Bölge
Sonuç Ateşkes ilan edilerek, Transdinyester de facto bağımsız bir cumhuriyet olmuştur.
Taraflar
Transdinyester
Rusya Rus gönüllüler
Ukrayna Ukraynalı gönüllüler
Kazak Birlikleri
14. Sovyet Ordusu
Moldova Moldova
Romanya Romanyalı gönüllüler
Romanya Romanyalı danışmanlar
Komutanlar ve liderler

İgor Smirnov

Rusya Aleksandr Lebed
Moldova Mircea Snegur
Güçler
40.000 20.000
Kayıplar
2.000 1.000

Transdinyester Savaşı, Transdinyester Cumhuriyet Muhafızları, militan gruplar ve Rusya'nın 14. ordusu tarafından desteklenen Kazak Birlikleri ile Moldova polisi ve askerleri arasında kısa süren ve sınırlı savaş sürecidir.

80'lerde başlayan değişim rüzgârları ve etnik ayrılıklar Sovyetler’in çeşitli bölgelerinde gittikçe daha güçlü hissedilmeye başlanmıştı.

Sıcak çatışmalar 1990 yılının Kasım ayında Dubăsari’de (Rusça: Дубоссáры, Dubossarı) başlamıştır. Çatışmalar yeni kurulan Moldova devletinin 1 Mart 1992 tarihinde Birleşmiş Milletler’e üye olmasıyla şiddetlenmiş ve yaz ayının başlarına kadar devam etmiştir. Rus silahlı kuvvetleri çatışmalara General Aleksander Lebed komutasında katılmış ve Moldova güçlerine büyük kayıplar verdirmiş ve bu kayıplar karşında geri çekilmeye mecbur kalan Moldova güçleri ateşkes ilan etmek zorunda kalmıştır. 21 Temmuz 1992 tarihinde taraflar arasında ateşkes ilan edilmiş ve bugüne kadar her iki taraf da ateşkes kararına uymuştur. Ancak durum hassasiyetini korumaktadır ve gerginlikler yaşanma potansiyeli devam etmektedir. Çünkü Moldova tarafının bölgedeki Rus askerlerinin çekilmesi için Avrupa ve dünya kamuoyunda defalarca üstelemiş ancak istediği sonucu alamamıştır. Ateşkes ilanından beri Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı himayesinde taraflar arasındaki görüşmeler devam etmektedir.

Bölgedeki durumun tansiyonu hâlâ devam etmekle birlikte güç dengelerinin ve değişen siyasi stratejilerin etkisiyle daha sakindir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]