Alman İşçi Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alman İşçi Partisi
Deutsche Arbeiterpartei
Kısaltma DAP
Genel başkan Karl Harrer (1919-1920)
Anton Drexler (1920)
Kurucu Karl Harrer, Anton Drexler
Kuruluş tarihi 5 Ocak 1919
Kapanış tarihi 24 Şubat 1920
Ardılı Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi
Merkez Münih
İdeoloji Alman milliyetçiliği
Pan-Cermenizm
Sosyalizm
Anti-komünizm
Antisemitizm
Siyasi pozisyon Aşırı sağ

Alman İşçi Partisi, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Weimar Cumhuriyeti’nde kurulan ilk siyasi partilerden biridir. 5 Ocak 1919 tarihinde kurulmuş olan, kısa ömürlü Alman İşçi Partisi sadece 1 yıl faal kalmıştır.

1918 Ekiminde “Thule Cemiyeti” tarafından, cemiyetin iki üyesi gazeteci Karl Harrer ve çilingir Anton Drexler’e bu siyasi topluluğun etkisini işçiler arasında artırmak için özel siyasi dernek oluşturmaları emredilir. Anton Drexler aynı zamanda Alman İşçi Partisi’ni (DAP) kurar. 12 Eylül 1919 yılında parti toplantısında yer alan Hitler’in, partinin sloganlarını hoşuna gider. Hitler ile tanışan Ernst Röhm, Hitler’e Alman İşçi Partisi’ne dahil olması ve parti yönetimini kendi eline alması konusunda talimat verir. Hitler ilk defa 16 Ekim 1919′da 111 kişiden oluşan izleyici karşısında görür. Öncelikle Hitler kendi “Büyük Almanya” hakkındaki görüşlerini bildirir, sonra ise Almanya’nın mağlubiyetinden Marksistleri, Yahudileri ve diğer düşmanları itham eder. Konuşmasında “Biz affetmiyoruz, biz intikam istiyoruz” demişti. 13 Kasım 1919 tarihindeki konuşmasında bildirdi ki, “Almanların fakirliğini, Alman silahı ile yok etmek gerekir. Bu makam gâlibiyete ulaşmalıdır.” Hitler, Alman İşçi Partisi′nin toplantılarında Versay Antlaşması’nın Almanya’ya kaybettirdiği toprakların geri alınması gerektiğini ve Versay Antlaşması’nın barbarlık olduğunu bildiriyordu.

Siyasi Görüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman İşçi Partisi siyasi görüş olarak; milli temellere dayalı bir sosyalizm fikrini benimsemiş, sosyalizmin Marksizm ve enternasyonalizm çatısı altından çıkarılması gerektiğini savunmuştur. Parti, sosyalizmin Alman halkının refahı için gerekli bir sistem olduğunu, ancak bu sistemin; Alman halkının milli benliğini ve kültürel özelliklerini kaybetmesine bir aracı olmaması gerektiğini ileri sürmüştür.

Enternasyonalizm kimliğini reddeden, milliyetçi bir görüş üzerine sosyalizm ile yola çıkan Alman İşçi Partisi, birbirine benzeyen Marksist-sosyalist partilerden çok daha farklı bir ideolojiye sahip olduğu için; farklılığı ile dikkatleri kısa sürede üzerine çekmiştir.

Parti Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler’in 7 numaralı Alman İşçi Partisi üyelik kartı.

Parti üyeleri, ağırlıklı olarak; Marksizmi ve enternasyonalizmi reddeden işçilerden ve aşağı tabakadan gelen insanlardan oluşmaktaydı.

En bilinen bazı parti üyeleri:

Partinin Dönüşümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman İşçi Partisi’nin adı 24 Şubat 1920 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda Adolf Hitler tarafından “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” (Nationalsozialitische Deutsche Arbeiterpartei) olarak değiştirilmiştir.

Hitler ilk başlarda partinin adını Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirmek istememiştir, çünkü bu ad Avusturya'daki Alman Ulusal Sosyalist İşçi Partisi’nin (Deutsche Nationalsozialistische Arbeiterpartei) adına çok benzemekteydi. Hitler, partinin adını “Sosyal Devrimci Parti” olarak değiştirmekte niyetliydi, ancak Alman İşçi Partisi üyelerinden olan Rudolf Jung, Hitler’i Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi adı için ikna etmişti.