İlliberal demokrasi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İlliberal demokrasi, diğer isimleri “kısmî” ya da “düşük yoğunluklu” demokrasi olarak da adlandırılan, bazılarına göreyse, “boş demokrasi” ya da “hibrid rejim”dir. İlliberal demokrasi terimini ilk kez siyaset bilimci yazar Fareed Zakaria[1] 1997’de yazdığı “İlliberal Demokrasinin Yükselişi” makalesinde kullandı.

İlliberal demokrasi, seçimler yapılmasına rağmen, vatandaşların sivil özgürlüklerden yoksun olduğu için iktidardakilerin faaliyetleri hakkındaki bilgilernden mahrum bırakıldığı bir yönetim sistemidir. Bu nedenle bir açık toplum değildir. 'Ne 'özgür' ne de 'özgür olmayan' olarak sınıflandırılan, ancak 'muhtemelen özgür' olarak sınıflandırılan, demokratik ve demokratik olmayan rejimler arasında bir yere düşen birçok ülke vardır.[2] İlliberal bir demokrasinin yöneticileri, iktidarlarının anayasal sınırlarını görmezden gelebilir veya atlayabilir.[3] Bu yönetim biçiminde seçimler genellikle manipüle edilir veya hile yapılır ve ülkenin liderlerini ve politikalarını seçmek yerine görevdeki kişiyi meşrulaştırmak ve güçlendirmek için kullanılır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fareed Zakaria". Fareed Zakaria (İngilizce). 27 Temmuz 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2020. 
  2. ^ O'Neil, Patrick. Essentials of Comparative Politics (İngilizce). 
  3. ^ Yascha Mounk. "The People vs. Democracy". Harvard University Press. 
  4. ^ Nyyssönen, Heino; Metsälä, Jussi. Liberal Democracy and its Current Illiberal Critique: The Emperor's New Clothes?. 28 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2021.