Dünya komünizmi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dünya komünizmi (aynı zamanda uluslararası komünizm ve küresel komünizm ), bütün dünya ülkelerini kapsayan uluslararası boyuttaki komünizm biçimidir.

Tanımı, kökeni ve gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya komünizminin geleceğe yönelik uzun vadeli hedefi, devletlerin ortadan kalktığı, sınıfsız, ortak bir toplumu oluşturmaktır. Bu konuda ilk adımlar 1866 yılında atıldı. Gerek çeşitli dernek, örgüt ve sivil toplum kuruluşları, gerekse ülke yönetimlerince oluşturulan, Birinci, İkinci ve Üçüncü Enternasyonal (Komintern) ile, 1984'te Fransa'da oluşturulan Dördüncü Enternasyonal, "Uluslararası Devrimci Hareket" ve 1986-1987 de gerçekleşen Dünya Sosyalist Hareketi gibi olgularla, bütün dünya ülkelerini kapsayacak, tek bir devletsiz tek bir dünya hükûmeti düşüncesini gerçekleştirme doğrultusunda çalışmalar yapılmıştır.

1924 yılında Josef Stalin'in öne sürdüğü ve Nikolay Buharin tarafından geliştirilen tek ülkede sosyalizm kavramı Sovyetler Birliği'nde devlet politikası olarak benimsenmişti. Bu teze göre; 1917 ve 1921 yılları arasında Avrupa'da Rusya hariç tüm komünist devrimlerin yenilgiye uğraması göz önüne alındığında, Sovyetler Birliği kendini içten güçlendirmeli, sosyalizmi inşa etmeliydi.[1]

1830 - 1930 yılları arasında Dünya Komünizmi'nin gerçekleşmesi, proletaryanın öncülük edeceği sınıf savaşı ile, dünya devriminin gerçekleşmesiyle özdeşleşmiş bir görüştü. Dünya komünizmi, ulus devletlerin varlığıyla bağdaşmamaktadır, çünkü nihai kavramda devletin ortadan kalkması hedeflenmektedir.

Devletin kaldırılması, kendi başına Marksist bir doktrin değildir. 19. yüzyılın çeşitli sosyalist ve anarşist düşünürlerinin ve günümüzdeki bazı anarşistlerin birçok ülkede tuttuğu yol olmuştur. (Anti-devletçiler ve liberteryenler genellikle Minarşizm[2] (minimal devletçilik, küçük devlet) kavramını da destekledikleri için anti-devletçi olmakla birlikte aralarında farklar da bulunmaktadır.) Buradaki temel nokta Friedrich Engels'in Anti-Dühring eserindeki bir metnidir. Çoğu kez "Devlet yok edilmez", "ortadan kalkar" olarak ifade edilir. Bu, tarihsel materyalizmin ilk çalışmasından, yani Karl Marx'ın tarihsel materyalist anlayışının bir formülasyonundan kaynaklanmaktadır. Devletin yok olması, klişeleşmiş bir grafik formülasyondur. Tercümesi (Engels Almanca yazıyordu) ayrıca, "Devlet yok edilmez. Ölür" olarak da geçer.[3]

Dünya komünizmi ayrıca, Stalin ve soğuk savaş dönemi ile, Sovyetler sonrası - 1990'lardan günümüze olarak ayrı ayrı da ele alınmaktadır.

Çin Sovyet Cumhuriyeti bayrağı[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The State and Revolution — Chapter 5" (İngilizce). Marxists Internet Archive. 27 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2017. 
  2. ^ Rob Miller (8 Temmuz 2008). "An introduction to minarchism" (İngilizce). Homeland Stupidity. 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2017. 
  3. ^ Engels, Friedrich. "Anti-Dühring" (İngilizce). 25 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2017. Taken from the Emile Burns translation of the 1894 German third edition. (The passage was not in the first edition of 1878.) 
  4. ^ Leopold, David (2015). Freeden, Michael; Stears, Marc; Sargent, Lyman Tower (Ed.). The Oxford Handbook of Political Ideologies (İngilizce). Oxford: Oxford Üniversitesi Yayınları. ss. 20-38. ISBN 978-0198744337.