Vikipedi:Huggle

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Uyarı: Huggle kullanarak yapmış olduğunuz herhangi bir eylemin sorumluluğunu kabul etmiş olursunuz. Vikipedi politikalarını anlamalı ve bu uygulamayı bu politikalar içerisinde kullanmalısınız. Aksi takdirde uygulamaya girişiniz ve değişiklik yapmanız engellenebilir.Destek ve geliştirme sohbeti #huggle bağlan üzerinde mevcuttur.

Huggle
Huggle arayüzünden bir ekran görüntüsü (version 3.0.0)
Geliştirici(ler)Gurch
Vikipedi kullanıcıları
Güncel sürüm3.4.12
Geliştirme durumuStabil
Programlama diliC++, Python
İşletim sistemiWindows 2000, XP, Vista, 7, 8; Linux, Mac OS
PlatformWindows, Linux, Mac OS
ErişilebilirlikÇok dilli
LisansGPL
Resmî sitesigithub.com/huggle
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Giriş formu (ubuntu)

Huggle, C++ programlama dili ile yazılmış ve görevlilerin Wikimedia projeleri üzerinde yapılan değişikliklere hızlıca göz atmalarını sağlayarak vandalizm ile mücadeleyi amaçlayan bir uygulamadır. Aslında ilk başta bu projede uzun süre aktif olmayan Gurch tarafından .NET ile geliştirilmiştir. Herkes Huggle yükleyebilir fakat sadece yetkili kullanıcılar giriş yaparak programı kullanabilmektedir.

Huggle gerçek zamanlı olarak Vikipedi üzerinde yapılan değişiklikleri yükleyip inceleyerek kullanıcıların zararlı değişiklikleri kolayca geri almasına yardım eder. Yapılan değişikliklerin zararlı ya da yararlı olduğuna karar vermek için çeşitli mekanizmalar kullanır. Huggle ayrıca kendi kendine gerçekleştirdiği bir dizi mekanizma ile küresel bir beyaz liste (güvenilir olduğu düşünülen kullanıcılar) ve kötü izlenim elde etmiş kullanıcılar listesi oluşturur.

Huggle'ı kullanmadan önce, geliştiriciler tarafından yazılan ve Huggle'ın verileri nasıl depoladığı ve yönettiği ile ilgili bilgi içeren gizlilik beyanını okumanız tavsiye edilir.

Yayınlanan sürümler[kaynağı değiştir]

Şu an yüklü sürüm: 3.4.12. Yükleme talimatları için bakınız, meta:Huggle/Download.

Huggle, MediaWiki ile çalışan herhangi bir viki için kullanılabilir. Huggle kullanılabilen Wikimedia projeleri listesi için bakınız: meta:Project:Huggle/List Huggle için etkin olmasını istediğiniz herhangi bir proje varsa, bizimle bağlantı kurabilmek için geribildirim sayfasını ve ya Wikimedia Bugzilla'yı kullanabilirsiniz.

Huggle 3, C++ veya Python ile yazılmış uzantılar kullanılarak genişletilebilir: Mevcut uzantılar listesi

Huggle son sürüm[kaynağı değiştir]

Huggle 3; C++ ve Python ile yazılmıştır. Linux ve Mac OS ile uyumu, daha iyi performansta olması gibi birçok yeni özellik içermektedir.

Beta testi[kaynağı değiştir]

Eğer Huggle beta deneyicisi olmak istiyorsanız, lütfen isminizi proje üyeleri (beta tester olarak) listesine ekleyiniz. Bu şekilde yeni sürüm yayınlandığında size otomatik bir bildirim gönderilir. Herhangi bir hata veya geribildirimi problem takipçilerine iletmeyi unutmayın!

Yardım edebilirsiniz[kaynağı değiştir]

Eğer Huggle'ı seviyorsanız ve gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız, hiçbir programlama bilginiz olmasa bile yapabileceğiniz bir şeyler var:

  • Huggle ile ilgili sayfaları geliştirmek
  • Belgelemeyi yazmak ve geliştirmek (https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Huggle)
  • Diğer kullanıcılara IRC aracılığıyla yardım etmek #huggle bağlan
  • Aklınıza gelen herhangi bir özellik önerisi yapmak
  • Huggle'ı diğer dillere çevirmek (Huggle çevirileri Meta Wiki aracılığıyla bu sayfada yapılabilir)
  • Huggle'ı GitHub'da "Star"lamak (https://github.com/huggle/huggle3-qt-lx) - uygulamanın daha popüler olmasına ve daha fazla geliştiricinin projeye katılmasına sebep olabilir

Eğer projeyle ilgileniyorsanız, aramıza hoş geldiniz, lütfen isminizi Huggle/Üyeler tablosuna ekleyin ve hangi konularda yardımcı olabileceğinizi eklemeyi unutmayın (çeviri, geribildirim ve IRC üzerinden yardım verme vb.). Eğer geliştirici olmak istiyorsanız, GitHub üzerinden Huggle'ı "Fork"layın, düzeltmeleri ve eklemeleri yapın ve bir tane "Pull Request" ekleyin. En ufak bir yardımınız için minnettarız!

Kullanıcılar[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[kaynağı değiştir]