Avrupa Parlamentosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 48°35′51″K 7°46′09″D / 48.597512°K 7.769092°D / 48.597512; 7.769092

Avrupa Parlamentosu
7. Avrupa Parlamentosu
Coat of arms or logo
Tip
Tipi Alt Meclis
Liderlik
Başkan Martin Schulz, S&D
16 Ocak 2012 tarihinden beri
Başkanvekili (leri) Giovanni Pittella (S&D)
Rodi Kratsa-Tsagaropoulou (EPP)
Stavros Lambrinidis (S&D)
Miguel Angel Martínez Martínez (S&D)
Alejo Vidal-Quadras (EPP)
Dagmar Roth-Behrendt (S&D)
Libor Rouček (S&D)
Isabelle Durant (G/EFA)
Roberta Angelilli (EPP)
Diana Wallis (ALDE)
Pál Schmitt (EPP)
Edward McMillan-Scott (ALDE)
Rainer Wieland (EPP)
Silvana Koch-Mehrin (ALDE)
14 Temmuz 2009 tarihinden beri
Büyük Parti Lideri Joseph Daul, EPP
9 Ocak 2007 tarihinden beri
2. Büyük Parti Lideri Hannes Swoboda, S&D
17 Ocak 2012 tarihinden beri
Yapı
Üye 751
European_Parliament_2014.svg
Siyasi gruplar Komisyon Çoğunluğu (478)
  •      EPP (219)
  •      S&D (191)
  •      ALDE (68)

Muhalefet (273)

Komiteler
Seçimler
Oylama sistemi Proportional representation (List and STV)
Son seçim 22-25 Mayıs 2014
Toplantı yeri
European Parliament, Plenar hall.jpg
1st: Louise Weiss: Strasbourg, France (image)
2nd: Espace Léopold: Brüksel, Belçika
Sekreterlik: Luksemburg & Brüksel
Website
europarl.europa.eu


Avrupa Parlamentosu, 450 milyon kişiden oluşan devasa bir nüfusu temsil eder ve temel işlevi bir siyasi güç olarak topluluk politikalarının hazırlanması için gereken inisiyatifleri üretmektir.

Avrupa Parlamentosu, yasama sürecine katılır, bütçeye ilişkin yetkiler taşır ve Komisyon ve Konsey’i denetleme yetkisini de bünyesinde barındırır. Parlamento, Avrupa Komisyonu üyelerinin tayinlerinin onaylanması ve üçte iki oy çoğunluyla Komisyon’u görevden alma yetkilerine sahiptir. Ayrıca, Komisyon programını onaylayıp, Komisyon ve Konsey’e yazılı ya da sözlü sorular yönelterek Avrupa politikalarının işleyişini izler.

Avrupa Parlamentosu’nun işlevleri arasında, araştırma komisyonları kurmak ve Avrupa Birliği vatandaşlarının dilekçelerini incelemek de vardır. Birlik anlaşması uyarınca Parlamento, Avrupa Birliği kurumlarının yürüttükleri faaliyetlerin uygulanması sürecinde gündeme gelebilecek görevi kötüye kullanma sorunlarına ilişkin olmak ve vatandaş şikayetlerini incelemek üzere bir ombudsman atama yetkisine sahiptir.

Bütçe konusuna ilişkin olarak ise, Avrupa Parlamentosu, Konsey ile yetkileri paylaşır. Yıllık bütçeyi onaylar ve bütçe uygulamasını izler.

Avrupa Birliği mevzuatının hazırlanmasındaki işlevi ise şöyle: Komisyon tarafından hazırlanan mevzuat önerilerinin yürürlüğe konmasında Konsey ile yetki paylaşıyor. 1986’da Avrupa Tek Senedi’nin kabulünü izleyerek mevzuata ilişkin yetkileri arttırılan Parlamento, Birlik Anlaşması paralelinde de önemli bazı konulardaki yönetmelik ve yönergelerin kabulünde Konsey ile eşit statüye taşınmış durumda. Yine aynı şekilde önem taşıyan bazı kararlar ve anlaşmalar (örneğin yeni üyelerin katılımı gibi) konusunda da Konseyin, Parlamentonun onayını alması gerekiyor. Faaliyetlerini Strazburg, Lüksemburg ve Brüksel’de yürütüyor.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Temelinde, 1951’de kurulan ve ilk toplantısını 78 üyeyle 1952 yılında yapan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) yatıyor. AKÇT, Avrupa Topluluğu’nun kurulmasını izleyerek 1958’de Avrupa Toplulukları Parlamenterler Meclisi adını alıyor; bu ortak parlamentonun 1958’deki üye sayısını ise ulusal parlamentolarca tayin edilen 142 üye oluşturuyor. 1979’da 410 üye söz konusu iken, Yunanistan ve onu izleyerek Portekiz ve İspanya’nın da katılımından sonra meclis üye sayısı 518’e çıkıyor. İsveç, Avusturya ve Finlandiya’nın katılımlarını izleyerek parlamentonun üye sayısı artıyor. 1979’dan bu yana tek dereceli genel seçimle işbaşına gelen Avrupa Parlamentosu’nun üyeleri, AB’nin üye sayısını 25’e çıkarttığı genişleme ile birlikte 732’e ulaştı.

Genişletilmiş Başkanlık Divanı, Parlamento’nun temel karar alma organı. Genişletilmiş Başkanlık Divanı, başkan ve başkan yardımcılarının biçimlendirdiği divan; divan üyeleri ve siyasi grup liderlerinden oluşuyor.

2007 yılındaki genişleme ile birliğin nüfusu artmıştır. Böylece parlamenter sayısı 736`ye çıkmıştır

AB genişleme sürecindeki işlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Parlamentosu’nun genişleme sürecindeki işlevi Avrupa Birliği'ni Kuran Anlaşma, madde 49’da net bir şekilde özetleniyor: 49. madde içindeki ilgili bölüm şöyle: “6. maddenin 1. paragrafında belirtilmiş olan ilkelere uyan her Avrupalı devlet Birlik’e üye olmayı talep edebilir. Devlet, başvurusunu Konsey’e yöneltir. Konsey de Komisyon’un görüşünü ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin salt çoğunluğu ile verilmiş olumlu oyu aldıktan sonra, oybirliği ile karar verir.”

Bir diğer ifade ile, Parlamento’nun değerlendirmeleri sonucunda salt çoğunlukla olumlu bir karara varılmaması halinde yeni üyenin kabulü olanaksızdır.

Parlamento’nun genişleme sürecindeki işlevlerinden bir diğeri de aday ülkelere ilişkin raportörlerin belirlenmesi. Söz konusu raportörler, aday ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal yapıları ile ilgili olarak toplanan bilgileri Parlamento’ya iletme görevini üstleniyor, toplanan bilgileri güncelleştiriyor.

Parlamento Genel Sekreterliği tarafından aday ülkelerin gelişimi ve hazırlanma süreci ile ilgili bilgi akışının hızlandırılması amacıyla oluşturulmuş bir de “Genişleme Görev Grubu” var.

Avrupa Parlamentosundaki partiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti 2004 1999
Avrupa Halk Partisi 277 233
Avrupa Sosyal Demokrat Partisi 218 180
Avrupa için Liberal ve Demokrat İttifakı 106 51
Uluslar Avrupası için Birlik 44 31
Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı 42 48
Müttehid Avrupa Solu/Kuzeyli Yeşil Solu 41 42
Bağımsızlık ve Demokrasi 23 16
Kimlik, Gelenek ve Egemenlik 20
diğer veya grup dışı 14 25

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]