Joseph Darnand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Joseph Darnand, 1944

Joseph Darnand (d. 19 Mart 1897 – ö. 10 Ekim 1945), bir Fransız asker ve daha sonra Nazi Almanyası ile Vichy Fransası'nın destekçileri arasında olan bir liderdi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Darnand, I. Dünya Savaşı'nda savaşmış ve cesareti için yedi atıf almıştır. Savaştan sonra bir marangoz olarak çalıştı ve daha sonra Nice kentinde kendi taşımacılık şirketini kurdu. Darnand, bir dizi sağcı siyasi ve paramiliter örgütlere katıldı; 1925 yılında l'Action Française, 1928 yılında les Croix-de-Feu ve 1936 yılında Jacques Doriot'nun Fransız popüler Partisi La Cagoule.

II. Dünya Savaşı'nın başında, Darnand, Fransız ordusuna katılmaya gönüllü oldu. Maginot Hattında hizmet etti ve cesaretinden dolayı madalya aldı. Haziran 1940 yılında Almanlar tarafından yakalandı ama sonra kurtularak Nice'a kaçtı. Fransız Vichy örgütü Légion Francaise des Combattants ın (Veteranlar Fransız Lejyonu) ve Bolşeviklere karşı mücadele eden askerlerin önde gelen isimlerinden oldu.

Ertesi yıl, Philippe Petain ve Vichy Fransasını desteklenen işbirlikçi milislerin, Service d'ordre Legionnaire'ı (SOL) kurdu. Pierre Laval resmi başbakan olmasına rağmen, Darnand onun fiili lideri oldu. Darnand'ın siyasi mahkûmiyeti vardı ama o bir Alman düşmanı olarak biliniyordu: üç kez Fransız Direnişine katılmak veya serbest Fransız topraklarına gitmek için kaçmaya çalıştı. Her girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Başarısızlığının ardından Darnand kesin olarak Nazi Almanyası'na döndü ve SS subayı yapıldı. SS'e katılarak, SS-Sturmbannführer (Binbaşı) rütbesi aldı ve Adolf Hitler'e kişisel bağlılık yemini etti. Aralık 1943'de polis başkanı oldu. Normandiya Çıkarmasında ve Müttefiklerin ilerlemesinden sonra Darnand, Eylül 1944'te Almanya'ya kaçtı ve Sigmaringen'de Petain'in kukla hükümetine katıldı. Nisan 1945'te, Sigmaringen'den Kuzey İtalya'nın Meran kentine kaçmak zorunda kaldı. Savaştan sonra İtalya'da Müttefikler tarafından yakalandı ve Fransa'ya geri iade edildi. 3 Ekim 1945 tarihinde idam cezasına çarptırıldı ve Paris'te Fort de Châtillon'da 10 Ekim 1945 tarihinde idam mangası tarafından kurşuna dizilerek idam edildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Joseph Darnand İngilizce Wikipedia maddesi