Heimwehr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Heimwehr milislerinin Wiener Neustadt'taki yürüyüşü, 1931

Heimwehr (Türkçe: Yurt Muhafızları), 1920'li ve 30'lu yıllarda Avusturya'da faaliyet göstermiş, Almanya'daki Freikorps'a benzeyen milliyetçi bir silahlı yarı askerî örgüttü. Avusturya tipi faşizmin silahlı temsilciliğini üstlenmiş bu örgüt, Avusturyalı komünistlere karşı mücadele ediyor ve parlamenter sisteme karşı geliyordu.

Çoğunluğunu I. Dünya Savaşı'ndan sonra terhis edilmiş askerlerin oluşturduğu Heimwehr, ilk başlarda Avusturya sınırlarını savunmak için konuşlandırılmış gevşek milis kuvvetleri olması için kurulmuştu. Almanya'daki Freikorps birlikleri gibi Heimwehr birliklerinin de herhangi bir siyasi partiyle ilgisi olmadığı gibi politik programı da yoktu, ancak kendileri için ideolojik olarak karşıt görüşte olan siyasal gruplarla çatışmaktan geri durmadılar. Heimwehr birlikleri Karintiya eyaletindeki Avusturyalıları Yugoslav ve Sloven azınlığa karşı korumak için bu eyalete konuşlanmışlardı. Avusturya Başbakanı Ignaz Seipel, 1927'nin Mart ayında Republikanischer Schutzbund isimli silahlı bir sosyalist örgütün isyanını bastırmak için Heimwehr birliklerinden yardım almıştı.

1931'de Steiermark eyaleti başkanı Walter Pfrimer'in yapmak istediği bir darbe girişiminde hiçbir Heimwehr lideri ona destek vermedi. Bundan sonra, Steiermark dahil tüm Avusturya'daki pan-Cermenist Heimwehr grupları Almanya'daki Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin Avusturya koluna katılmaya başladı. 1934'te Avusturya Başbakanı Engelbert Dollfuss tarafından "Vatan Cephesi" isimli Avusturya'nın Almanya ile birleşmesine karşı olan bir parti kuruldu ve diğer sağcı kuruluşlara yapıldığı gibi, Heimwehr de bu yeni örgüte entegre edildi. Dollfuss, Avusturya'nın Almanya ile birleşme fikrine karşı çıktığı için aynı yıl nasyonal sosyalistler tarafından bir suikastle öldürüldü. Vatan Cephesi'nin içinde kalan nasyonal sosyalizm karşıtı eski Heimwehr milisleri 1938'de Avusturya'nın ilhakına karşı çıkarak ülkeye giren Alman birliklerine karşı yumurtalı protestoda bulundular. İlhak sırasında yumurtalı saldırının dışında silahlı çatışmalar yaşanmadı. İlk başlarda birleşmeye karşı olan tavırlarına rağmen, Avusturya'nın Almanya'nın bir eyaleti konumuna gelmesinden sonra eski Heimwehr milisleri kolaylıkla nasyonal sosyalistlere katıldılar.