Obuhov Savunması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Obukhov Savunması sayfasından yönlendirildi)
Obuhov Savunması
Tarih Mayıs 1901
Yer Sankt-Peterburg
Sebep 1 Mayıs toplantısına katılan 26 işçinin işten atılması
Hedef İşten çıkartılan işçilerin geri alınması
- Ücret artışı
- Sekiz saatlik iş gününün kabulü
- 1 Mayıs'in tatil kabul edilmesi
Yöntem Grev
Silahlı çatışma
Sonuç Çarlık Rusyası ordusu tarafından bastırıldı
Taraflar
 • Obuhov Çelik Fabrikası işçileri
 • Nevsky fabrikası işçileri
 • Alexandrovsky fabrikası işçileri
 • Rusya Rus İmparatorluğu polis ve askeri birlikleri
Sayı
 • 8 işçi yaşamını yitirdi, yaklaşık 800 işçi tutuklandı, 29'u ağır hapis cezasına çarptırıldı[1]  • Bilinmiyor
 • Olayı anmak amacıyla Sovyetler Birliği zamanında birçok metro, liman, fabrika ve yerleşim yerine "Obukhov" ismi verilmiştir. Günümüzde Rusya'da hala bu isimler mevcuttur.

Obuhov Savunması, Sankt-Peterburg'da 7 Mayıs 1901'de Obuhov Çelik Fabrikası'ndaki (şimdiki adı Bolşevik Fabrika[2]) işçilerin, polis ve askeri birlikler ile karşılıklı mücadelesini anlatan terim.

Olayların gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Mayıs toplantısında yer aldıkları için 26 işçinin işten atılmaları üzerine protestolar yükselmiş ve kovulan işçilerin yeniden işe alınmalarının reddedilmesini izleyen 7 Mayıs'ta yaklaşık 5 bin işçi greve başladı ve sokaklara barikatlar kurdu. İşçilerin istekleri sekiz saatlik iş gününün kabulünü, 1 Mayıs tatilini, kovulan işçilerin yeniden işe alınmalarını ve ücretlerde bir artışı kapsıyordu. Grevleri dağıtmak için gönderilen polis ve askerler, şiddetli taş yağmuruyla karşılandı. Ardından gelen takviye askeri birlikler gösterilere müdahale ederek olay bastırıldı. Olaylar esnasında 8 işçi öldü, 800 işçi tutuklandı ve bunların 29'u ağır hapis cezasına çarptırıldı. Bu olaylar sonrasında Sankt-Peterburg'daki Nevsky ve Alexandrovsky fabrikalarındaki işçiler de protesto için çok sayıda iş yerinde grevlere başladı.[1]

Olayların ardından[değiştir | kaynağı değiştir]

Olayların ardından Brüksel'de toplanan Uluslararası Sosyalist Konferans, Obuhov işçilerini selamlamış ve onlara karşı silah kullanımını kınayan bir karar yayınlamıştır.[3] Bolşevik lider Lenin de, Obuhov Savunması'nı, işçi sınıfının kitlesel kaynaşmasını belgeleyen bir eylem olarak niteleyerek bu direniş için "Bu öfke patlamaları, yoksulluk ve cehaletle ezilen işçi sınıfının en geniş kesimlerinin bilincine çıkıyor ve onlarda ezenlere ve özgürlük düşmanlarına karşı soylu bir nefret uyandırıyor." demiştir.[4]

Birçok tarihçiye göre meydana gelen bu olayın Rusya'daki işçi sınıfı hareketinin tarihinde çok önemli yeri vardır ve Obuhov Savunması'nın, işçi sınıfı tarafından verilen açık politik mücadelenin başlangıcını damgaladığı belirtilmektedir.[5] Bu sebeple bu olayı anmak amacıyla Sovyetler Birliği zamanında birçok metro, liman, fabrika ve yerleşim yerine "Obuhov" ismi verilmiştir. Günümüzde Rusya'da hala bu isimler mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Obukhov Defense of 1901". 22 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2015. 
  2. ^ Istoriia rabochikh Leningrada, vol. 1: 1703–February 1917. Leningrad, 1972. Pages 231–47
  3. ^ Büyük Sovyet Ansiklopedisi, Üçüncü Baskı (1970-1979)
  4. ^ "1 Mayıs ve Devrim". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2015. 
  5. ^ N. Krupskaya, V.İ. Lenin - Kadınların Kurtuluşu, Akademi Yayın, Üçüncü baskı, s. 147