Yan Buffy the Vampire Slayer karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Marcus Hamilton sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Bu madde, Amerikan televizyon dizisi Buffy the Vampire Slayer'da rol alan yan karakterlerin bir listesidir.

A[değiştir | kaynağı değiştir]

Aluwyn[değiştir | kaynağı değiştir]

(bakınız Saga Vasuki)

Amanda[değiştir | kaynağı değiştir]

Amanda, Sarah Hagan tarafından canlandırılan ve dizinin son sezonunda oynamış olan bir potansiyel avcıdır. İlk defa "Help" bölümünde, Buffy'nin rehberlik ofisinde öylesine gelen Sunnydale Lisesi'nde okuyan ve aynı zamanda bir koro üyesi olan bir kız olarak belirir. Amanda, kendisine sataşan bir çocuğu dövdüğü için Buffy'e gönderilmiştir. Daha sonra "Potential" bölümünde, Amanda'nın aslında bir potansiyel avcı olduğu ortaya çıkmıştır ve hem kendisini hem de Dawn'ı tehdit eden bir vampiri öldürür. Daha sonra, Amanda Summers'ların evine taşınır, orada eğitim almaya başlar ve diğer potansiyel avcılarla arkadaş olur. Dizinin final bölümünde ("Chosen"), Amanda aynı diğer bütün potansiyel avcılar gibi, Turok-Han vampirleri ile savaşmak için normal avcılara dönüştürülmüştür. En son bir Turok-Han tarafından boynu kırılıp ölü bir şekilde yere düşüşü görünür. Kendisi bir vampiri öldüren ilk potansiyel ve bir Turok-Han'ı öldüren de ilk kişidir.

Anne[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne (d. Joan Appleby, "Lie to Me" bölümü için yazılan asıl senaryoya göre; ayrıca "Sister Sunshine", "Chanterelle" ve "Lily" isimleriyle de tanınır) Julia Lee tarafından canlandırılan ve en başta Buffy the Vampire Slayer dizisinde daha sonra da yan ürünü Angel dizisinde oynayan yinelenen bir karakterdir. Başlarda "Chanterelle" ismiyle tanınmıştır ve ilk görünümünü Buffy Sezon İki bölümü "Lie to Me"de, vampirlere tapan saf bir toplum olan Sunset Kulübünün bir üyesi olarak yapmıştır. Chanterelle, Spike'ın kana susamış çetesi kulübe baskına geldiğinde ise vampirlerin doğası hakkındaki gerçeği keşfeder ve Buffy Summers onun hayatını kurtarır. Daha sonra üçüncü sezonda "Anne" bölümünde, yeni ismi olan "Lily" ile ortaya çıkar ve Rickie isminde bir çocuğa aşıktır. Buffy, Los Angeles'a kaçtıktan sonra bir lokantada ikinci adı "Anne" ismini kullanarak garsonluk yapmaktadır. Lily, Buffy'e bir yerden bir yere taşındığında her zaman kişiliğini ve kimliğini değiştirdiğini açıklar. Bir grup iblis Rickie'yi öldürünce, Buffy ve Lily bir cehennem boyutuna giderler ve bu boyutta insanlar köle olarak kullanılmaktadır. Lily, Buffy'nin iblisleri yenmesine yardım eder ve Buffy daha sonrasında eve gider. İşini, evini ve "Anne" isimli kişiliğini de Lily'e bırakır.

Tekrar görünümünü de Angel'ın ikinci sezonunda yapar. Orada da Anne Steele ismiyle bir yinelenen karakter olur.

Anne ayrıca Caroline Lagerfelt tarafından canlandırılan Spike'ın annesinin de adıdır. Spike'ın annesi İngiltere'de üst sınıf yaşlı bir kadındır. Spike ile yakın bir ilişkileri vardır ve Anne önceleri "Early One Morning" isimli folk şarkısını Spike'a söylerdi. "Lies My Parents Told Me" bölümündeki bir flashbackte, Drusilla tarafından yeni dönüştürülmüş olan Spike, annesini de bir vampire dönüştürür ki ömürlerini hep birlikte geçirsinler. Lakin, artık ruhu olmayan Anne, Spike'ın bildiği sevecen anne değildir; Spike'ı ayartmaya çalışır, ki o esnada Spike, annesini toza dönüştürür.

B[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben[değiştir | kaynağı değiştir]

Ben ilk defa beşinci sezonda ortaya çıkan, Charlie Weber tarafından canlandırılan bir karakterdir. Yakışıklı bir stajyer olan Ben, Buffy ile birlikte Buffy'nin annesinin hasta olduğu sıralarda, Sunnydale Hastanesinde tanışır ve başarılı olmayan bir şekilde onunla sevgili olmaya çalışır. Ama Buffy'nin Ben hakkında bilmediği bir şey vardı, Ben kovulmuş bir cehennem-tanrıçası Glorificus tarafından bedenen esir düşmüştür. Glory zaman zaman Ben'in bedenini tamamen ele geçirip kendisini ortaya çıkartmak için bir yol bulmuştur ve ortaya çıktığındaki zamanı da Anahtar'ı aramak için kullanmaktadır, sınırlı süresi bitince de tekrar Ben'e dönüşür (bir büyü sayesinde bu dönüşümü gören veya duyan hiç kimse dönüşümü hatırlamamaktadır). Sezonun son bölümlerine doğru Glory'nin kişiliği düzgün ve tutkulu bir kişiliğe sahip olan Ben'inki ile birleşmeye başlar. Ben, Dawn'ın "Anahtar" olduğunu öğrendikten sonra onu Glory'den korumaya çalışır. Başlardaki bölümlerde, Ben aslında Buffy'nin muhtemel yeni sevgilisi olarak ortata çıkar, ama kendi kişisel kararıyla (ve yazarların beşinci sezonda Buffy'nin "sevgi ilgi odağının" Dawn olması kararını vermeleriyle), Buffy onunla birlikte olmak yerine kendi ailesiyle ilgilenmeyi tercih etmiştir. Glory paylaştıkları bedende daha fazla vakit geçirmeye başladıkça, Ben'in hayatı mahvolmaya başlar; uzun süre boyunca işten uzak kaldığı için (Glory olarak) Sunnydale Hastanesinden kovulmuştur. Sezonun sonlarına doğru kişilikleri birleşmeye başlayınca, Ben kendisini koruma amacıyla Glory'nin Dawn'ı öldürmesine yardım etmeyi kabul eder. Glory yenildiğinde ise son bir kez daha Ben'e dönüşür ama Giles'ın kılıcından geçerek ölür. Giles, Ben'in çoğu zamanda iyi olacağına inanmakta ama Glory'nin Buffy'den bir daha asla intikam almak için geri dönmemesini kesinleştirmek istemiştir.

Buffybot[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffybot, beşinci ve altıncı sezonda çok görünür. Gerçek Buffy Summers'ın robot kopyası aynı zamanda Sarah Michelle Gellar tarafından oynanır. Buffy'nin mükemmel fiziksel benzerliğine ve Buffy'nin arkadaşları ve ailesi hakkında tüm bilgiye sahip olmasına rağmen, Buffybot'un tavırları ve konuşması insan standartlarına göre yapmacık ve kusurludur.

Buffybot ilk defa "Intervention" bölümünde ortaya çıkar, Warren Mears onu vampir Spike'ın isteği üzerine bir seks oyuncağı olarak üretir. Yani, ilk başlarda Buffybot, Spike'ı sevmesi ve onu memnun etmek için her şeyi yapması için programlanmıştır. Buffy'nin arkadaşları onu robotla karıştırırlar ve annesinin ölümünün ardından deliye döndüğünü düşünürler. Daha sonra Buffy, Buffybot gibi davranarak Spike'ın yanına gider ve onun Dawn ile kendisini Glory'e söyleyerek ihanet edip etmediğini öğrenmek ister. Onları korumak için işkenceye maruz kaldığını öğrenince de onu bir öpücükle ödüllendirir. Beşinci sezonun "The Gift" isimli final bölümünde Xander ve Anya, Buffybot'u Magic Box'ın bodrumunda bulurlar; Willow onu tamir edip Glory'e saldırması için planlar, böylelikle Glory gerçek Buffy'nin peşine düşmez o esnada. Birkaç dakika savaştıktan sonra Glory, Buffybot'un kafasını keser ve gerçek Buffy kendisini gösterir.

"The Gift" bölümünde Buffy'nin ölmesinden sonra, Willow Buffybot'u tamir eder ve tekrar programlayıp Buffy'e benzetmeye çalışır; çünkü iblis dünyasının – mümkün olduğu kadar uzun bir süre boyunca – avcının Sunnydale'i korumasız bıraktığını öğrenmelerini istememektedir. Buffybot'un asıl programlaması sık sık ortaya çıkmaktadır ki bu da Spike'ı deli etmektedir. Buffy'nin bir kopyasının bulunması aynı zamanda Dawn'ın da Sunnydale'de kalmaya devam etmesini sağlamaktadır, çünkü hem annesi hem de ablası ölünce burada hiçbir ebeveyni kalmayacak ve reşit olmadığı için de babasının yanına gönderilecektir. Dawn, Scooby Çetesi ile birlikte kalmaya devam eder ve Summers evini ana merkezleri olarak kullanırlar. "Bargaining" bölümünde bir vampir onunla dövüşürken gerçek avcı olmadığını anlar ve gidip kendi iblis çetesine anlatır; hep birlikte Sunnydale'e saldırırlar. İblisler, Buffybot'u parçalarına ayırırlar. "Ölmeden" önce Buffybot, Dawn'a gerçek kız kardeşinin hayata geri döndüğünü söyler.

C[değiştir | kaynağı değiştir]

Caridad[değiştir | kaynağı değiştir]

Caridad, sezon yedide yer alan potansiyel vampir avcısı.

Chao-Ahn[değiştir | kaynağı değiştir]

Chao-Ahn, Kristy Wu tarafından oynanan sezon yedide Sunnydale'e gelen potansiyel avcı. Sadece Kantonca konuşabilmektedir. Dizide onun konuştuğu yerlerde altyazı geçer.

Chloe[değiştir | kaynağı değiştir]

Chloe, sezon yedide Sunnydale'e gelen potansiyel avcı. Lalaine tarafından tarafından canlandırılır. İlk olarak "Showtime" bölümünde göründü.

D[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalton[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalton, ikinci sezonda iki kez görünen gözlüklü, bilge vampir. Spike ve Drusilla mistik bir konuda onun uzmanlığına başvurur.

Doc[değiştir | kaynağı değiştir]

Doc, Buffy the Vampire Slayer dizisinde Joel Grey tarafından canlandırılan bir kurgusal karakterdir. Doc yaşlı bir insan görünümündedir. Kamçı gibi kesen ve kurbağa gibi uzayan bir dili, küçük bir kuyruğu vardır. Gözlerini tamamen siyah yapabilir ve kanı mavidir. İnsanüstü refleksleri vardır ve kolay bir şekilde öldürülemez. Dawn annesini ölümden geri döndürmek için Spike'ın yardımıyla Doc'a giderler. Doc, gerekli bilgileri verir ama Dawn onun bir şeytan olduğunu anlar. Başka bir bölümde ise Spike ve Xander, Glory ve Ben arasındaki ilişkiyi öğrenmek için Doc'a giderler. Ancak Doc, Glory'e tapan bir şeytandır ve onlara meydan okur. Xander bir Doc'a bir kılıç batırır. Spike ve Xander onun öldüğünü sanırlar ancak o hala hayattadır. Dizide göründüğü bölümler, Forever 5x17, The Weight of the World 5x21, The Gift 5x22.

E[değiştir | kaynağı değiştir]

Edna Giles[değiştir | kaynağı değiştir]

Edna Giles, Rupert Giles'ın babaanesidir ve tıpkı rupert gibi o da gözetmendir.

H[değiştir | kaynağı değiştir]

Hank Summers[değiştir | kaynağı değiştir]

Hank Summers, Buffy Summers'ın annesinden boşanmış, Los Angeles'ta yaşayan babasıdır.

J[değiştir | kaynağı değiştir]

Janice Penshaw[değiştir | kaynağı değiştir]

Janice Penshaw, Dawn'ın en yakın arkadaşı, Amber Tamblyn canlandırmaktadır. Sadece "All The Way" bölümünde yer alsa da altıncı sezon boyunca bahsi geçer.

Jesse McNally[değiştir | kaynağı değiştir]

Jesse McNally, Eric Balfour tarafından oynanan Sunnydale'de bir lise öğrencisi. "Welcome to the Hellmouth" bölümünde Jesse ve Willow'un arkadaşı olarak görünmektedir. Darla ve Luke onu Harvest bölümünde Buffy karşı yem olarak kullanır.

Jinx[değiştir | kaynağı değiştir]

Jinx, beşinci sezonda Glory'e hizmet eden kölelerinden birisidir. O da diğer tüm köleler gibi kısa boylu, sert derili ve siyah gözlü olan isimsiz bir ırkın üyesidir; Onlar kahverengi elbiseler giyerler. Jinx Glory'nin köleleri arasında lider gibi durur ve Glory sık sık bazı önemli görevlere onu gönderir.

K[değiştir | kaynağı değiştir]

Kakistos[değiştir | kaynağı değiştir]

Kakistos, Antik Yunan'da yaşamış yaşlı vampir.

L[değiştir | kaynağı değiştir]

Larry Blaisdell[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunnydale Lisesi'ne giden öğrencilerden biridir. İlk olarak ikinci sezonda görülmüştür. Fazla önemli bir karakter olmasa da ikinci sezondaki "Phases" bölümünde kilit karakter rolünde olmuştur. Üçüncü sezonda biraz daha görünmüştür ve sezon finalinde de kilit bir rol oynamıştır. Sezon finalinde dev bir yılana dönüşen belediye başkanı lise öğrencilerini yerken Larry onu durdurmaya çalışırken başkan dev kuyruğuyla ona vurarak öldürmüştür. Larry Blaisdell aslında bir eşcinseldir. Bunu saklamak için okulun kabadayısı gibi davranmıştır ama Buffy'nin arkadaşı Xander istemeden olsa da onun gerçek yüzünün ortaya çıkmasına neden olmuş ve bununla gurur duyarak yaşamaya başlamıştır. Bu yüzden Xander ile iyi geçinirdi. Göründüğü Bölümler; Sezon 2: Halloween, Phases, Sezon 3: Anne, The Wish, Earshot, Graduation Day Part:2.

Luke[değiştir | kaynağı değiştir]

Luke, Aurelius Tarikatının en güçlü üyesi olan vampir.

M[değiştir | kaynağı değiştir]

Merrick[değiştir | kaynağı değiştir]

Merrick, Buffy Summers'ın ilk gözetmeni, ayrıca ona avcı olduğunu söyleyen kişidir. Los Angeles'ta öldürülmüştür.

O[değiştir | kaynağı değiştir]

Olaf[değiştir | kaynağı değiştir]

Olaf, bir zamanlar insan olan trol. Onuncu yüzyılda, trol avcısı bir viking olduğu zamanlarda Anya onu kandırarak trole çevirir.

Olivia[değiştir | kaynağı değiştir]

Olivia, Rupert Giles'ın İngiltere'de yaşayan sevgilisidir. Hush adlı bölümde onu ziyaret etmek için Sunnydale'e gelmiştir.

Oliver Pike[değiştir | kaynağı değiştir]

Oliver Pike, Buffy'e duygusal ilgi gösteren arkadaşı ve Luke Perry tarafından canlandırılır.

P[değiştir | kaynağı değiştir]

Parker Abrams[değiştir | kaynağı değiştir]

R[değiştir | kaynağı değiştir]

Müdür Flutie[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert "Bob" Flutie, birinci sezonun ilk yarısında Sunnydale Lisesi müdürü. Halefi Müdür Snyder'ın aksine, Flutie kendisini öğrencilere yardıma adamıştır ve onların sorunlarıyla ilgilidir.

Rona[değiştir | kaynağı değiştir]

Rona, sezon yedide Sunnydale'e gelen potansiyel avcı. Bringers'ın ona saldırdığı "Showtime" bölümüne kadar avcı olduğunun farkında değildir.

T[değiştir | kaynağı değiştir]

Tucker Wells[değiştir | kaynağı değiştir]

V[değiştir | kaynağı değiştir]

Vi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vi (veya Violet) ilk Felicia Day tarafından canlandırılan potansiyel avcı."Showtime" bölümünde göründü. Kötü ile savaş sırasında Buffy'i koruması için gönderilmiştir.

W[değiştir | kaynağı değiştir]

Willy the Snitch[değiştir | kaynağı değiştir]

Willy, müşterileri genelde iblis ve vampirler tarafından oluşan bir barın muhbirlik yapan barmenidir. İlk olarak ikinci sezonda gözükür. Kimi zaman Buffy ve dostları, Muhbir Willy'e danışırlar. Willy, dördüncü sezonun "Goodbye Iowa" bölümünden sonra bir daha gözükmemiştir ama bazen kendisinin ve barının adı geçmiştir.

Willy karakterini Saverio Guerra oynamıştır. Göründüğü Bölümler; Sezon 2: What's My Line ? Part:1 , What's My Line ? Part:2, Sezon 3: Amends , The Zeppo, Sezon 4: Goodbye Iowa.

Whistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Whistler, Sezon İkide görünen esrarengiz iblis.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]